استاندار فارس: دانشجویان پزشکی به دنبال کسب دانش بیشتر با رعایت اصول اخلاقی باشند

شیراز - ایرنا- استاندار فارس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دانشجویان پزشکی توصیه کرد: کسب دانش بیشتر با رعایت اصول اخلاقی را در اولویت قرار دهند و پس از فارغ التحصیلی نیز علم اندوزی را رها نکنند و به دنبال دانش بیشتر باشند.

محمد هادی ایمانیه روز پنجشنبه  در آیین روپوش سفید دانشجویان ورودی مهر ۱۳۹۷، در دانشکده پزشکی شیراز،   با تاکید بر اهمیت حفظ احترام دو محور مهم «علم و سواد» و «اخلاق و معرفت» در خدمت پزشکی، از دانشجویان پزشکی خواست تا با رعایت این موازین، زندگی خود را وقف خدمت به مردم کنند.

ایمانیه گفت: دانشجویان این رشته از آغاز ورود به دانشگاه، همکاران مجموعه سلامت هستند و ما را در خدمت رسانی به مردم به ویژه در بحران کرونا یاری رساندند.

استاندار فارس اظهار کرد: با حفظ اخلاق حرفه ای باید به گونه ای خدمت رسانی کنید که بیمار عضوی از خانواده شما است؛ تلاش کنید تا احترام همراهان بیمار را جلب کنید، زیرا دعای آنان از با ارزش ترین دعاها برای کادر درمان است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به دغدغه های دانشجویان پزشکی پس از فارغ التحصیلی، ابراز امیدواری کرد تا این دغدغه ها با همت، تدبیر، آگاهی و انگیزه، موجب افتخار آفرینی و سربلندی شود.

او در بخش دیگری از صحبت های خود از دانشجویان خواست تا سپاسگزار خداوند باشند و از تمام افرادی که در این موفقیت آنان را یاری کرده اند، نظیر پدر، مادر و اساتید، قدردانی کنند و بدانند که با استعانت از خداوند و مشخص کردن اهداف بزرگ خود، بی شک از موفق ترین و خادم ترین افراد جامعه خواهند بود.

ایمانیه از دانشجویان خواست تا در خلال کارهای خود در زمان تحصیل، برای مشکلات جامعه نیز وقت بگذارند و به مراکزی نظیر مراکز ترک اعتیاد، درمان ایدز، مراکز نگهداری معلولان، ناشنوایان، نابینایان و بانوان بدسرپرست سر بزنند تا در جریان مسائل اجتماعی قرار گرفته و برای کمک به این قشر آسیب پذیر نیز برنامه ریزی و خدمت کنند.

استاندار فارس از دانشجویان خواست تا پس از فارغ التحصیلی به ادامه تحصیل در رشته های علوم نوین نیز فکر کنند تا در این عرصه نیز گام های موثری برای خود و جامعه برداشته شود.

رعایت انضباط و حفظ اخلاق، مهمترین اصول دوران بالینی

مشاور عالی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز آیین روپوش سفید را آیینی اخلاقی و معنوی خواند که بنای آن از سوی اساتید بزرگ دانشگاه گذاشته شد و عنوان کرد: رعایت نظم و انضباط، حفظ اخلاق و توجه به شیوه صحیح مواجهه با بیمار، اصولی است که در دوران بالینی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 «محمود نجابت» با تاکید بر تعامل دانشجویان در مرحله بالینی و حفظ حرمت اساتید، دانشجویان سال بالاتر و کارکنان بخش های مختلف بیمارستان در این دوران گفت: تلاش همه شما دانشجویان بر این است که به مرحله آموزش بالینی و خدمت رسانی مستقیم به بیماران وارد شوید و این موضوع مهم بسیار با ارزش است.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین به زبان انگلیسی این روز را به تمامی دانشجویان به ویژه دانشجویان خارجی این دانشگاه تبریک گفت و اولویت های مهم در دوران مهم بالینی را مطرح کرد.

 «نصراله عرفانی» از دانشجویان ایرانی دانشگاه خواست تا با مهمان نوازی به عنوان یکی از شاخص های اصیل فرهنگ ایرانی، دانشجویان خارجی را در این دوران مهم یاری کنند.

او آغاز فعالیت معاونت بین الملل در این دانشگاه را مدیون تلاش استاد ایمانیه به عنوان رییس وقت دانشگاه و  نجابت معاون آموزشی وقت دانشگاه در آن زمان دانست که سبب شد تا هم اکنون سالانه حدود دو هزار دانشجو از نزدیک به ۵۰ کشور دنیا متقاضی تحصیل در این دانشگاه باشند.

تاکید رییس دانشکده پزشکی شیراز بر حفظ حرمت روپوش سفید پزشکی

رئیس دانشکده پزشکی شیراز دیگر سخنران این آیین بود که ضمن تبریک این روز به دانشجویان پزشکی، تاکید کرد: زین پس باید بیشتر مراقب حرمت این لباس سفید باشید تا حرمتی که بر این لباس از زمان ابوعلی سینا و دیگر بزرگان این عرصه وجود دارد باقی مانده و حفظ شود.

«سید حسام الدین نبوی زاده» تأکید کرد: با تکیه بر اخلاق پزشکی، باید حرکت این رشته را پاس داشته تا خدشه ای بر آن وارد نشود.

در ادامه این مراسم، «محمدرضا پنجه شاهین» مدیر گروه فارماکولوژی متن عهدنامه پزشکی را قرائت کرد و دانشجویان با پوشیدن نمادین روپوش سفید با همراهی اساتید دانشگاه، وارد عرصه خدمت رسانی به مردم شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha