راه ارتباطی ۳۱۸ روستای استان اردبیل همچنان مسدود است

اردبیل - ایرنا - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: بارش برف و کولاک راه ارتباطی ۳۱۷ روستای این استان را مسدود کرده و راهداران برای بازگشایی آنها تلاش می‌کنند.

کلیم الله وثوقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در پی بارش برف سنگین و وجود کولاک شدید در چند روز اخیر راه ارتباطی بیشتر روستاها در استان اردبیل مسدود شده بود که با تلاش راهداران تاکنون راه ارتباطی تمامی آنها به غیر از  ۳۱۷ بازگشایی شده و رفت و آمد در آنها در جریان است.

وی با بیان اینکه تداوم بارش برف و وجود کولاک شدید باعث شده عملیات برف روبی و بازگشایی جادهها توسط راهداران با مشکل مواجه شود، اظهار کرد: به علت کولاک شدید و یخبندان زمان مشخصی برای بازگشایی راه ارتباطی روستاهای مسدود شده نمی توان پیش بینی کرد اما راهداران تلاش می کنند در کمترین زمان ممکن راه های ارتباطی مسدود شده را برف روبی و بازگشایی کنند.

وی از تداوم بارش برف در نقاط مختلف استان اردبیل خبر داد و بیان کرد: بیشتر این روستاها در شهرستان‌های خلخال، کوثر، مشگین شهر، اردبیل و نیر واقع شده است.

او از وجود کولاک شدید در تمامی جاده‌های  استان بویژه مناطق کوهستانی و گردنه‌ها خبر داد و تشریح کرد: تمامی جاده‌های اصلی و فرعی استان برف‌روبی و بازگشایی شده و در پنج روز گذشته بیش از هزار و ۵۰۰ بار هم راه ارتباطی روستاهای استان بازگشایی شده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل با اشاره به نامساعد بودن شرایط جوی از شهروندان استان خواست تا از سفرهای غیرضروری خودداری و در صورت ضرورت با رعایت سرعت مطمئنه خودروهای خود را به تجهیزات ایمنی و زمستانی از جمله زنجیرچرخ مجهز کنند.

وثوقی اضافه کرد: در مجموع ۲۳۰ دستگاه ماشین آلات راهداری با ۴۵۰ نفر نیرو در قالب ۸۰ گروه، در ۲۲ منطقه مختلف استان در آماده‌باش کامل بوده و در راهدارخانه سیار و ثابت استان برای خدمات‌رسانی در مواقع نیاز مستقر هستند.

 وی با بیان اینکه  همچنین۳۰ هزار تن شن و نمک خریداری شده و در انبارها و راهدارخانه‌ها استان برای استفاده در مواقع ضروری ذخیره‌سازی شده است، ادامه داد: در پی بارش برف در روزهای اخیر بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر باند در استان برف‌روبی و ۹ هزار و ۵۰۰ تن نیز نمک‌پاشی انجام شده است.

او از مردم خواست قبل از سفر با سامانه ۱۴۱ و یا با شماره تلفن ۳۳۷۴۵۹۰۲ مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تماس گرفته و از آخرین وضعیت راه‌ها مطلع شوند.

به گزارش ایرنا، از مجموع ۶ هزار و ۳۷۴ کیلومتر راه ارتباطی استان اردبیل ۲۰۸ کیلومتر بزرگراه، ۷۱۶ کیلومتر راه اصلی، ۷۰۲ کیلومتر راه فرعی و چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی است ، از چهار هزار و ۷۳۸ کیلومتر راه روستایی استان اردبیل ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر آسفالت و مابقی شنی و خاکی است.

اردبیل به لحاظ موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود و قرار گرفتن در سرزمینی فلاتی شکل با شیب‌های بسیار تندی به زمین‌های کم‌ارتفاع اطراف خود شامل کرانه‌های دریای خزر ، جلگه پست مغان و نیز دشت‌های کم‌ارتفاع استان‌های آذربایجان‌شرقی و زنجان منتهی می‌شود و به همین لحاظ جاده‌های این استان اغلب دارای پیچ‌ها و شیب‌های بسیار تند هستند.

هشت گردنه سخت‌گذر و برف‌گیر به نام‌های حیران ، صایین ، کجل، نقدوز ، الماس ، لنگان ، قره‌آغاج و اسالم در راه‌های ارتباطی این استان قرار دارند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha