زمینه توسعه روابط بین ایران و ترکیه فراهم است

تبریز- ایرنا- سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز با اشاره به توجه ویژه دولت ایران به به دیپلماسی اقتصادی، گفت: معتقدم زمینه توسعه روابط در بخش‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، علمی و سرمایه گذاری بین دو کشور دوست فراهم است.

چتین تانر روز پنجشنبه در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی افزود: در خصوص موضوعات گمرکی اقداماتی را دنبال خواهیم کرد و نیازمند همکاری در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: برای تثبیت و افزایش سرمایه‌گذاری هموطنانم در استان آذربایجان شرقی و ایران، امیدوار به اقدامات مثبتی برای تضمین منافع و حقوق آنها هستیم.
 
تانر از برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری در چند شهر ترکیه در سال جاری میلادی خبر داد و از آذربایجان شرقی برای شرکت در این نمایشگاه‌ها جهت معرفی جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و صنایع دستی خود، دعوت کرد.

استاندار آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به اراده جدی دولت سیزدهم به ارتقای روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه، گفت: ترکیه همسایه مورد احترام ماست و این ارتباط دوستانه و برادرانه به ویژه از تبریز روز به‌ روز توسعه خواهد یافت.
 
عابدین خرّم افزود: امیدوارم در دوره ماموریت شما از ظرفیت خوب استان آذربایجان شرقی برای گسترش تعاملات دو کشور، استفاده بهینه‌ای شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی به جلسه خود با سفیر ایران در آنکارا اشاره کرد و گفت: هرگونه مانع در مسیر توسعه روابط با ترکیه از میان برداشته خواهد شد؛ البته موانع موجود بسیار کم و قابل حل هستند.
 
وی از سرکنسول ترکیه در تبریز خواست تسهیل تردد اتباع ایرانی و تجار و سرمایه‌گذاران از مرز بازرگان را پیگیری کند.
 
استاندار آذربایجان شرقی از آماده بودن زیرساخت‌ها در مراکز صنعتی چون شهرک سرمایه‌گذاری خارجی، منطقه ویژه اقتصادی سهلان، شهرک بعثت و نیز منطقه آزاد ارس برای سرمایه‌گذاری خبر داد و آمادگی مسئولان دولتی و بخش خصوصی آذربایجان شرقی برای تسهیل حضور سرمایه‌گذاران ترک را در استان اعلام کرد.
 
وی گفت: اجازه نخواهیم داد اندک مشکلات موجود در فرآیند جذب سرمایه‌گذاری روی هم تلنبار شده و موجب ناامیدی سرمایه‌گذاران شود.
 
خرّم همچنین خواستار نقش‌آفرینی کنسولگری ترکیه در تبریز در معرفی جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی به شهروندان آن کشور شد و گفت: با توجه به شمار زیاد گردشگرانی که از ایران به ترکیه سفر می‌کنند، تکمیل این چرخه به توسعه ارتباطات فرهنگی و اجتماعی بین دو کشور دوست و همسایه کمک خواهد کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha