نیویورک تایمز: "سیا" نقش روسیه در ایجاد سندروم "هاوانا" را تکذیب کرد

تهران - ایرنا - سازمان "سیا" اعلام کرد: "سندروم هاوانا" که جمعی از افسران سیا و نیز تعدادی از دیپلماتهای آمریکایی بدان مبتلا شده اند، در اکثر موارد هیچ ربطی به روسیه و یا سایر قدرتهای خارجی ندارد.

این خبر را روزنامه "نیویورک تایمز" در شماره امروز /پنجشنبه/ خود درج کرده است.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز؛ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، (سیا) طی یک سری تحقیقات جامع به این نتیجه رسیده است که اکثر موارد ثبت شده ابتلا به یک نوع بیماری مرموز معروف به سندرم "هاوانا" Havana ، بعید به نظر می رسد کار روسیه و یا یک دشمن خارجی دیگر باشد.
سیا تحقیقات مفصلی در این زمینه انجام داده است و این فقط یک برآورد موقت از این مطالعات جامع است.
تاکنون هزار مورد ابتلا به سندروم هاوانا به دولت آمریکا گزارش شده است. در بیشتر موارد؛ علت بیماری را می توان عوامل محیطی، شرایط پزشکی تشخیص داده نشده، و یا استرس ( فشار روحی) تشخیص داد.
طبق تحقیقات سازمان سیا؛ هرگز نمی توان علت این بیماری را کمپین جهانی همیشگی یک قدرت خارجی به حساب آورد.
هنوز تحقیقات در مورد ۲۲ فقره از موارد ابتلا به این سندروم به نتیجه نرسیده است. در بسیاری موارد هم هنوز علل ابتلا مشخص نیست.
بدگمانها مطرح می کردند که سه کشور روسیه، چین، و کوبا عامل حمله ویروسی به صدها دیپلمات در سراسر جهان بوده اند. اما دولت "بایدن" این فرض را باطل دانسته و اعلام کرده است که هیچ سند و مدرکی این نظریه را تائید نمی کند.
طبق اعلام یک مقام آمریکایی؛ پلیس فدرال آمریکا "اف بی آی" F.B.I، پنتاگون و سایر سازمانهای امنیتی همچنان در حال بررسی هستند تا کشف کنند که آیا حداقل در پاره ای موارد؛ عامل خارجی علت ابتلا به سندروم هاوانا بوده است یا نه.
به گزارش نیویورک تایمز، در سال ۲۰۱۶ تعدادی از دیپلماتهای آمریکایی در "هاوانا" دچار سندروم هاوانا شدند. در سال ۲۰۲۱ هم مواردی از ابتلا به سندروم در "وین" مشاهده شد. در موارد معدودی هم اشخاص عادی مبتلا به این سندروم شده اند. تحقیقات در مورد علل و عوامل دخیل در بروز این سندروم در دست انجام است.
"ویلیام جی. برنز" مدیرکل سیا؛ در این موضوع گفته است که افسران "سیا" علائم واقعی را در بیماران مشاهده کرده اند و این سازمان دارد این موضوع پیچیده را با تحلیلی دقیق و اصولی و منطقی و با یک نوع حس همدردی دنبال می کند.
برنز با صدور بیانیه‌ای در این مورد گفته است: " ما به یافته‌های مهمی رسیده‌ایم که همه اش موقت است و هنوز کارمان تمام نشده است. ما به بررسی هایمان در این زمینه ادامه می دهیم و تلاش می کنیم بتوانیم از این بیماران در سطح جهانی مراقبت به عمل بیاید".
"سیا"؛ نه روسیه را و نه هیچ قدرت دیگری را اصلا و ابدا مسئول بروز سندروم هاوانا معرفی و متهم نمی کند.
برنز در ماه دسامبر به مسکو سفر کرد تا به رهبران روسیه در مورد حمله به اوکراین هشدار بدهد. در آن سفر، برنز موضوع این حوادث بهداشتی را هم مطرح کرد و گفت که اگر روسیه عامل این حملات ویروسی شناخته بشود، تاوانش را خواهد پرداخت.
به موازات سازمان "سیا"، یک هیئت متخصص نیز به بررسی اطلاعات طبقه بندی شده در مورد حادثه سندرو هاوانا پرداخته است. این هیئت یافته‌هایش را به دولت ارائه کرده اما هنوز بر روی پرونده کار می کند تا گزارشش را تکمیل کند. این هیئت با به خدمت گرفتن تکنولوژی هایی مشخص تلاش می کند به کشف حقیقت در مورد این حوادث برسد.
شاید علت بوجود آمدن این سندروم؛ انرژی هدایت شونده و یا امواج مایکروویو باشد. به هر حال همه این فرضیات را گزارش تحقیقات لازم در این زمینه مشخص خواهد کرد.
اکثر قربانیان بیماری حدسشان این است که یک سلاح انرژیایی هدایت ‌شده عامل اصلی این سندروم است. برخی از مقامات فعلی یا بازنشسته که دچار این سندروم شده اند می گویند که شواهدی را از صداهای عجیب و غریبی که در گوش شنیده اند و یا خوانش های الکترومغناطیس داشته اند را جمع آوری کرده اند. اما بازرسان دولت این اسناد و مدارک را رد می کنند.
کنگره آمریکا سال گذشته میلادی مصوبه ای را برای پرداخت غرامت به قربانیان سندروم هاوانا تصویب کرد و دولت را موظف به اجرای آن کرد.
بعضی از مقامات سابق می‌گویند که اولین موارد ابتلا به سندروم مشابه به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد. آخرین موج این بیماری در اواخر سال ۲۰۱۶ به جریان افتاد.
در آن سال افسرانی از سازمان "سیا" و دیپلماتهایی که در سفارتخانه های آمریکا در هاوانا کار می کردند، صداهایی عجیب و غریب در گوششان زنگ می زد، فشار روحی می گرفتند، و حالت تهوع و سردردهای میگرنی ناتوان کننده بر ایشان عارض می شد.
همین حوادث در میان همقطاران این پرسنل سفارتخانه ها در چین و سپس در وین هم مشاهده شد. پس از آن، گزارشهایی از موارد مشابه در سراسر جهان از جمله در روسیه، هند، و ویتنام رسید.
در سال ۲۰۲۰ تیمی از "آکادمی ملی علوم، مهندسی، و پزشکی" آمریکا طی تحقیقاتی اعلام کرد که یک سلاح مایکروویوی احتمالا این صدمات جسمانی را ایجاد کرده است.
اما منتقدان می گویند که تحقیقات مزبور ناقص است چون دولت "ترامپ" به تیم محققان اجازه دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده را نداد. اکثر مقامات ارشد دولت ترامپ از جمله رهبران وقت سازمان سیا گفتند که این حملات کار روسیه نبوده است. این مقامات، استنادشان به گزارش " اف بی آی" بود که نتیجه گیری می کرد این بیماری یک نوع بیماری و یا نوعی عملکرد دستگاههای بدن است و یا واکنش روانی بدن است به استرس شدید.
جو بایدن این مسئله را با "ولادیمیر پوتین" همتای روس خود در اجلاس سران دو کشور که اوایل سال جاری میلادی در ژنو برگزار شد، مطرح کرد.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha