طرح‌های آبخیزداری گراش و نی‌ریز فارس پس از سیلاب آبگیری شد

شیراز-ایرنا- طرح‌های آبخیزداری شهرستان‌های گراش و نی ریز در بارندگی اخیر و با جاری شدن سیلاب، آبگیری شدند.

در پی بارندگی های اخیر ۶ بند بزرگ آبخیزداری و کنترل سیلاب شهرستان گراش آبگیری شد که رئیس اداره منابع طبیعی  و آبخیزداری این شهرستان پنجشنبه در این باره گفت: در بارش های چند روز اخیر ۱۱۹ میلیمتر بارندگی ثبت شده است که این موضوع موجب ذخیره بیش از چهار میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب در پشت بندها و گوراب های این شهرستان شده است.

امیر عضدی با اشاره به سرریز شدن تمامی بندهای سنگی ملاتی این شهرستان افزود: بارش مناسب باران باعث آبگیری هلالی ها در پروژه های جنگل کاری نیز شده است.

عضدی هدف از اجرای این سازه را مدیریت و کنترل روان آب های سطحی در عرصه های مرتعی دانست و اظهار کرد: اصلاح مراتع و بهبود پوشش گیاهی از جمله مزایای اجرای اینگونه پروژه ها است.

شهرستان گراش در فاصله ۳۵۹ کیلومتری جنوب شیراز در استان فارس قرار دارد.

ذخیره بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب آب در پروژه های آبخیزداری شهرستان نی ریز

حامد جمالی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نی ریز نیز گفت: با مهار نزولات جوی در پشت سازه های آبخیزداری این شهرستان و آبگیری سیستم های پخش سیلاب، بندهای خاکی و سنگی ملاتی و دیگر سازه های آبخیزداری تحت مدیریت منابع طبیعی بیش از ۲۰۰ هزار متر مکعب آب استحصال شد.

 وی با اشاره به سرریز شدن تعدادی از سازه های آبخیزداری این شهرستان گفت: بیشترین میزان آبگیری مربوط به بند سنگی و ملاتی چاه علی هرگان و گورابهای برنجزار و ویگ بوده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نی ریز با اشاره به سیلابی شدن اکثر رودخانه ها در شهرستان افزود: با اطلاع رسانی های انجام گرفته و نیز نظارت و کنترل شبانه روزی بروی سازه های آبخیزداری های از حوادث احتمالی و خسارت به دامداران جلوگیری شد.

شهرستان نی ریز در حدود ۲۰۰ کیلومتری شرق شیراز واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha