بیش از نیمی از مردم افغانستان مجبور به ترک شغل خود شده اند

تهران- ایرنا - سازمان بین المللی کار اعلام کرد بیش از نیمی از مردم افغانستان از زمان به قدرت رسیدن گروه طالبان در این کشور مجبور به ترک مشاغل خود شده اند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای سازمان بین المللی کار ، سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه ای بر پایه هشدارهای  سازمان بین المللی کار اعلام کرد از اوت سال گذشته با اقتصاد فلج شده افغانستان ، بسیاری از مشاغل از دست رفته و ساعات کاری نیز کاهش یافته است. 

در این بیانیه ای آمده است، زنان به ویژه آسیب های جدی دیدند و مشاغل خود را از دست دادند. پیش بینی می شود تا اواسط سال جاری میلادی از دست دادن مشاغل رو به افزایش برود و به حدود ۷۰۰ هزار شغل برسد. با این وجود پیش بینی های بدتری تا ۹۰۰ هزار شغل نیز مطرح شده است . 

برپایه این گزارش درصد استخدام زنان  پیش از این نیز در این کشور بسیار پایین تر از استانداردهای جهانی بود اما سازمان بین المللی کار تخمین می زند در ۳ ماهه آخر سال ۲۰۲۱  این کاهش به ۱۶ و تا  اوسط سال ۲۰۲۲ به ۲۱ تا ۲۸ درصد برسد .

«رامین بهزاد» هماهنگ کننده ارشد سازمان بین المللی کار در گفت و گو با خبرنگاران گفت که شرایط افغانستان بحرانی و به پشتیبانی فوری و اضطراری برای ثبات و بهبود نیازمند است. به گفته او درحالی که اولویت اکنون، کمک های بشردوستانه می باشد اما بهبود طولانی مدت شرایط بستگی به دسترسی مردم و انجمن ها به استخدام برای مشاغل، رفاه و معیشت و خدمات ابتدایی  دارد. 

در پایان این گزارش آمده است،  قدرت گیری طالبان منجر به از دست رفتن صدها هزار شغل اعضای نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور شد و معلمان و کارمندان بخش بهداشت و سلامت نیز در این مدت بسیار آسیب دیدند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha