نماینده مجلس پاکستان: تحرک جدید در مناسبات تهران - ریاض امیدبخش است

اسلام‌آباد- ایرنا- نماینده اقلیت هندوها در مجلس ملی پاکستان با ابراز خرسندی از تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران و عربستان برای پیشبرد فرآیند عادی‌سازی روابط، افزود: کدورت‌ها هرگز دراز مدت نخواهد ماند بلکه با ترمیم روابط و گام‌های رو به جلو صلح و ثبات در منطقه و همسایگی تضمین می‌شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، «رمیش کومار» نماینده جامعه هندوها از حزب تحریک انصاف (حزب حاکم فعلی پاکستان) در مقاله‌ای با عنوان ازسرگیری روابط ایران و عربستان که امروز در روزنامه اردو زبان «جنگ» منتشر شد، تحول در تعاملات تهران-ریاض، فعالیت مجدد نمایندگی کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی و آمادگی ایران برای بازگشایی نمایندگی دیپلماتیک عربستان در تهران را برای منطقه به ویژه پاکستان که کشور نزدیک و دوست هر دو ایران و عربستان به شمار می‌رود، امیدبخش عنوان کرد.

وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها با خروج از افغانستان دیگر جایی برای منافع خود در منطقه نمی‌بینند از طرف دیگر جدال غیرمستقیم تهران و ریاض به عنوان دو بازیگر مهم و قدرتمند اسلامی در خاورمیانه نیز حل دیگر مسائل منطقه‌ای را با بن بست روبرو کرده بود لذا آنان قدم خوبی برای تنش زدایی و حرکت در مسیر عادی‌سازی روابط برداشتند.

نماینده مجلس ملی پاکستان گفت: مبنای اصلی سیاست خارجی در عصر حاضر به این ترتیب است که هیچ کشوری دوست یا دشمن دائمی نخواهد داشت بلکه منافع آن دائمی خواهد بود و بر همین اساس دوست و طرف مخالف همواره تغییر پذیر هستند.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی عربستان چنین تصوری از ایران داشت که این کشور حریف اوست و ما امروز شاهد اختلاف نظر شدید هر دو کشور در بسیاری از پرونده‌های منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن هستیم با این حال یخ روابط دو کشور در حال آب شدن است و به نظر می‌رسد طرفین تصمیم اصولی برای کاهش تنش‌ها و حرکت در مسیر احیای تعاملات گرفته‌اند.

رمیش کومار نوشت: به اعتقاد ما، دولتمردان ایران و عربستان به این درک مشترک رسیده‌اند که تداوم تنش‌ها و جنگ سرد در خاورمیانه به سود هیچ کدام از طرفین و دیگر کشورهای پیرامون آنان نیست درحالی که سعودی‌ها میلیاردها دلار برای مقابله با منافع جمهوری اسلامی خرج کرده‌اند که البته هیچ سودی ندارد.

وی تاکید کرد که تصمیم تهران و ریاض برای ترمیم روابط بیانگر طولانی نماندن دشمنی و کدورت‌ها است و تاکید می‌کند که تمامی اختلافات باید از طریق صلح و گفت وگو حل و فصل شود.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان دوشنبه گذشته در نشست خبری خود درباره آخرین خبرها از روابط ایران و عربستان اظهار کرد: تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است و دیپلمات‌های ما ویزا گرفتند که این امکان سنجی انجام شود و همانطور که جناب آقای رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی اوایل انتخابشان اشاره کردند، جمهوری اسلامی ایران آمادگی گشایش سفارت خود را در عربستان دارد و بستگی به طرف سعودی دارد که چه اقدامات عملی را انجام دهد. تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید که این مسیر به سمت اجرایی شدن برود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha