مرکز تحقیقات گلخانه‌ای در اردبیل راه اندازی می‌شود

اردبیل-ایرنا-استاندار اردبیل گفت: با هدف رونق تولید و ایجاد فرصت‌های اشتغال ،مرکز تحقیقات گلخانه‌ای در اردبیل راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایرنا، سید حامد عاملی روز پنجشنبه در جلسه گفت وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: الگوی کشت و کشت گلخانه‌ای در استان بیشترمد نظر قرار گرفته و سرمایه‌گذاری خوبی هم در این بخش ایجاد شده ولی لازم است ضمن ایجاد زیر ساخت‌های لازم ،این گلخانه‌ها به صورت مداوم فعالیت داشته باشند در غیر اینصورت گلخانه‌های فصلی منجر به اشتغال پایدار و رونق تولید و صادرات نمی‌شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی سنتی منجر به تولید ثروت نمی‌شود، افزود: کشاورزی ما باید از کشاورزی سنتی خارج و مجهز به تکنولوژی روز و مدرن باشد تا منجر به تولید ثروت، رونق تولید و اشتغال ، توسعه صادرات و رقابت در بازارهای جهانی شود.

استاندار اردبیل اظهار کرد:در بحث ایجاد گلخانه‌ها هم کشت سنتی قابل قبول نبوده و ضروری است ایجاد و راه اندازی آنها براساس تکنولوژی روز دنیا باشد.

وی توسعه کشت در شهر ک گلخانه‌ای پارس آباد مغان را یادآور شد و گفت: محصولات شهرک‌های گلخانه ۱۶۰۰ هکتاری شهرستان پارس‌آباد صادرات محور هستند و می‌تواند در تحقق شعار جهش تولید نقش فوق‌العاده‌ای را ایفا کند.

عاملی با بیان اینکه تکمیل زنجیره تولید در بخش کشاورزی نقش مهمی در اشتغال پایدار و کاهش هزینه‌های  تمام شده محصولات تولیدی دارد، افزود: مهم‌ترین اولویت دولت حمایت از تولید و بخش خصوصی برای رونق اقتصادی و اشتغال استان است و تکمیل زنجیره تولید واحدهای کشاورزی نیز از جمله اقداماتی است که برای تامین زیرساخت‌های آن حمایت های لازم صورت می‌گیرد.

عاملی بیان کرد:برای تولید ثروت و ارزش افزوده در بخش کشاورزی نیاز به اقدامات تحولی است و باید تغییرات اساسی در شیوه‌های تولید صورت گیرد.

وی تصمیم‌سازی در حوزه کشاورزی با مشارکت کارشناسان و فعالان کشاورزی را گامی برای افزایش ثروت در این بخش و سایر حوزه‌های مهم استان دانست و بیان کرد: فعالان این حوزه  اشرافیت بیشتری نسبت به مسائل دارند و باید با بخش‌های دولتی برای تصمیم سازی در این بخش مشارکت داشته باشند.

او حل مشکلات اقتصادی و افزایش درآمدهای مردم را از جمله اهداف مهم دولت عنوان کرد و گفت: برای رفع فقر تقویت کشاورزی استان از جمله اولویت‌های مهم بوده و با رفع مشکلات توسعه‌ای این بخش، حوزه های صنعت و گردشگری نیز منتفع می‌شود.

وی با بیان اینکه فضای کسب و کار در این استان با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی رونق می‌گیرد افزود:برای بهبود فضای کسب و کار استان کمیته‌ای تشکیل می‌شود تا موانع موجود شناسایی و برای رفع آنها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

عاملی افزود:همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی جهت رونق تولید و اشتغال حمایت کنند و اگر این حمایت‌ها صورت نگیرد بخش تولید و صنعت متضرر می‌شود.

استاندار اردبیل اظهار کرد:قوانینی که مخل تولید است باید مورد بازنگری شده و بصورت دقیق و عادلانه مورد اجرا گذاشته شود و دستگاه قضا هم در این مورد وظیفه اصلی دارد که آن هم تحقق عدالت و اجرای دقیق قانون می‌باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha