تحلیلگر پاکستانی : سفر رئیسی به روسیه امنیت منطقه ای را تقویت می‌کند

اسلام‌آباد- ایرنا- تحلیلگر و استاد روابط بین الملل پاکستان تعامل تهران با پکن و مسکو همزمان با مذاکرات فشرده وین را بیانگر جایگاه فعال و قوی سیاسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه‌ای و جهانی دانست و گفت: سفر آیت الله رئیسی به روسیه امنیت منطقه را تقویت می کند.

خانم «هما بقایی» روز جمعه طی مصاحبه با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد، دیپلماسی فعال دولت آیت الله رئیسی به ویژه سفر کنونی وی به مسکو را بیانگر خیز بلند جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به راه حل های صلح آمیز برای تعامل با جامعه بین الملل و همچنین مقابله با تاثیرات تحریم‌هایی دانست که از سالیان گذشته بطور ناعادلانه از سوی آمریکا علیه دولت و ملت ایران اعمال شده است.  

وی با اشاره به دیدار رئیس جمهوری اسلامی ایران با پوتین در مسکو اظهار کرد: تعامل میان تهران و مسکو با سفر مقام بلندپایه ایران وارد مرحله جدیدی می‌شود از طرف دیگر روابط پوتین با رئیسی نیز برای هر دو کشور بسیار مهم تلقی شده و می‌تواند منجر به تشکیل یک بلوک امنیتی در منطقه شود.  

عضو سابق هیات علمی دانشکده مدیریت بازرگانی کراچی تاکید کرد: هیچ ابهامی در تحرکات دیپلماسی ایران وجود ندارد، این کشور هرگز حامی هرج و مرج در جهان اسلام نیست و رفت و آمدهای اخیر مقامات ایرانی به کشورهای منطقه از جمله چین و روسیه نیز حکایت از راهبرد جدی تهران برای رفع محدودیت‌های دیپلماسی و مقابله با تحریم‌های یکجانبه است.  

وی معتقد است که آمریکایی‌ها در بحث ایران با شرکای اروپایی خود نیز مشکل دارند، زیرا طرف‌های اروپایی توافق هسته ای حامی همکاری با تهران و احیای برجام هستند و از سوی دیگر دولت رئیسی نیز نگاه سازنده‌ای به توسعه روابط با اروپا دارد.  

هما بقایی سفر رئیس جمهوری کشورمان به روسیه را یک پیشرفت بزرگ قلمداد کرد و گفت: سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به چین نیز حکایت از پیشبرد دیپلماسی تهران برای ارتقای جایگاه خود در منطقه دارد و باید گفت که راهبرد هوشمندانه دولت رئیسی مسیر دیپلماسی در منطقه و فراتر از آن را هموار کرده است.  

وی افزود: ایران نفوذ قوی در خاورمیانه دارد درحالی که ما شاهد ناکامی آمریکایی‌ها در منطقه هستیم در چنین وضعیتی مقابله تهران با اثرات تحریم‌ها آسان‌تر و فضا برای دیپلماسی بازتر شده است.  

این استاد پاکستانی اظهار داشت: پاکستان نیز روابط قوی با چین و تعاملات سازنده با روسیه برخوردار است و قطعا بازدید آیت الله رئیسی از مسکو می‌تواند یک بلوک جدید برای امنیت منطقه با مشارکت بازیگران مهم آن متشکل از تهران، مسکو، پکن و اسلام‌آباد را تشکیل دهد.  

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران که بنا به دعوت رسمی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در راس هیات بلندپایه سیاسی-اقتصادی از روز چهارشنبه به مسکو سفر کرده است، در دیداری دوجانبه، میهمان همتای روسی خود در کاخ کرملین بود و طرفین درخصوص طیف وسیعی از موضوع ها از جمله راه های گسترش روابط و همکاری دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردند.

وی همچنین روز گذشته با جمعی از ایرانیان مقیم روسیه ملاقات کرد. حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما و نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی روس از دیگر برنامه‌های آیت‌الله رئیسی در این سفر دو روزه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha