باغستان سنتی قزوین هرروز به سمت زوال و نابودی پیش می‌رود

قزوین -ایرنا- معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: باغستان سنتی قزوین هر روز به سمت زوال و نابودی پیش می‌رود و باید برنامه ریزی لازم برای احیا، حفاظت و بهره برداری پایدار از آن صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، علی فولیان روز پنجشنبه در شورای باغستان که در دادسرا برگزار شد، افزود: موضوع نابودی و زوال باغستان را اخیرا تحقیقات مرکز پژوهش های ریاست جمهموری نیز تایید کرده است و این تنها حرف ما نیست.

وی گفت: یکی از دلایل این موضوع به این مساله بر می گردد که باغستان سنتی قزوین متولی مشخصی ندارد و باید پرسید آیا تولی گری سازمان باغستان شهرداری بر این عرصه جایگاه قانونی دارد؟

این مسوول گفت: اگر این سازمان تولیگری قانونی بر این عرصه دارد پس چرا هر روز به رغم تخصیص اعتبارات شاهد نابودی و اضمحلال باغستان هستیم.

فولیان افزود: دستگاه های زیادی برای صیانت و حفاظت از باغستان وظیفه،تکلیف و رسالت دارند ولی نه تنها در صیانت از این گنجینه ارزشمند و میراث گرانبها موفق نبوده اند بلکه روزانه شاهد تخریب و نابودی این پهنه بوده ایم.

وی همچنین گفت: از زمان تشکیل کمیته صیانت از باغستان سنتی قزوین، هیچ گونه تغییر کاربری در این پهنه سبز صورت نگرفته و تا آنجا که توانسته ایم جلوی تغییر کاربری و تعرض به این عرصه را گرفته ایم.

باغستان سنتی قزوین در گذشته نه چندان دور چهار هزار هکتار بوده که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از آن باقی مانده است.

به گفته کارشناسان و فعالان محیط زیست، ۵۰ درصد عرصه باقی مانده از باغستان نیز در حال نابودی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha