۳۰ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۲
کد خبرنگار: 939
کد خبر: 84620256
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مروری بر مطبوعات و پایگاه‌های خبری زنجان

زنجان - ایرنا - رسانه‌ها و مطبوعات زنجان در هفته جاری موضوعات مختلفی را در سرخط اخبار و صفحات نخست خود انعکاس دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به موضوع کمبود پزشک عمومی و متخصص در شهرستان‌های استان و ورود حیات وحش به داخل شهر در شرایط بارش برف اشاره کرد.

روزنامه صدای زنجان در گزارشی به موضوع کمبود پزشک عمومی و متخصص در شهرستان‌های استان پرداخت و نوشت: به گفته دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس آمار نیاز به پزشک عمومی برای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۲ پزشک است که در شهر تهران این نسبت به ۳۵ و نیم نفر می‌رسد؛ همچنین در شهرهای دیگری که دانشکده پزشکی دارند، این آمار  ۱۵ نفر در ازای هر ۱۰ هزار نفر و در ۵۰ درصد شهرهای دیگر کشور نسبت پزشک به جمعیت ده هزار نفر، ۳.۸ است.

اما آنچه حائز اهمیت است این است که طبق استانداردهای جهانی، تعداد پزشک متخصص باید 2 برابر پزشک عمومی باشد اما این استاندارد در بهترین حالت ۴ یا ۵ پزشک متخصص به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در کشور است.

این شواهد و آمارها نشان می‌دهد برخی از حوزه‌های پزشکی در شهرستان‌ها، شدیدا با کمبود پزشک متخصص مواجه هستند. البته اگر بخواهیم از لحاظ کیفی بررسی کنیم، می‌توان گفت ایران از نظر ظرفیت بهینه پزشکی شرایط مطلوبی دارد.

مصطفی طاهری، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس که از امضاکنندگان طرح افزایش ظرفیت پزشک است، پیش‌تر در این خصوص در توئیتر خود نوشته بود: افرادی که امروز در برابر افزایش ظرفیت پزشکی صف‌آرایی کرده‌اند، سال گذشته مانع از ایجاد شفافیت در بودجه ۹۶ هزار میلیاردی دانشگاه‌های علوم پزشکی شدند. امیدوارم امسال مجلس انقلابی با مستثناکردن دانشگاه‌های علوم پزشکی از معافیت حسابرسی، زمینه فساد در این دانشگاه‌ها را از بین ببرد.

طاهری با تأکید بر اینکه به میزانی کمبود پزشک وجود دارد که اگر بخواهیم یک پزشک را کنار بگذاریم شخص دیگری در آن منطقه وجود ندارد که به امور درمانی و پزشکی رسیدگی کند، ادامه داد: درواقع به این دلیل که پزشک نداریم مجبور می‌شویم هر شرایطی را تحمل کنیم، این در حالی است که ما تعداد زیادی جوان پویا، تلاش‌گر، مؤمن و متعهد در کشور داریم، که باید از ظرفیت آنها استفاده کرد.

پایگاه خبری موج رسا به وضعیت حیات وحش استان در بارش برف و ورود حیات وحش به داخل شهرها پرداخت و نوشت: حیات وحش به ۲ گونه است. گونه اول، حیات وحش موجود در مناطق حفاظت‌شده مانند دشت سهرین است که تعداد زیادی آهو در این منطقه تحت مراقبت هستند که البته باید در زمان بارش برف نسبت به تامین علوفه و تغذیه مورد نیاز آن‌ها اقدام شود و گونه دوم، حیواناتی مانند گرگ، شغال و روباه هستند که در هنگام سردی هوا و بارندگی‌های شدید به دلیل عدم یافتن غذا وارد شهرها می‌شوند که باید مراقبت لازم نسبت به خطرات احتمالی آن‌ها صورت پذیرد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در خصوص احتمال ورود حیوانات وحشی به داخل شهرها گفت: جهت جلوگیری از خطرات ورود حیات وحش به شهرها به شهروندان توصیه می‌شود پسماندهای خود را زمانی به بیرون بگذارند که شهرداری در حال جمع کردن است و به‌گونه‌ای مدیریت کنند که به هیچ وجه پسماند در داخل کوچه‌ها و معابر باقی نماند.

رستمی خاطرنشان کرد: توصیه بعدی این است که شهروندان و به‌ویژه خردسالان و کهنسالان در تاریکی شب به‌ویژه در شهرک‌های اقماری به تنهایی بیرون نروند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه پایش و رصد لازم انجام می‌شود اما هم وسعت منطقه زیاد است و هم تعداد گشت‌ها محدود است، گفت: امیدواریم شهروندان به‌ویژه ساکنان شهرک‌های اقماری به توصیه‌های لازم عمل کنند تا این چند روزی که با بارش برف و کاهش دما مواجه هستیم را بتوانیم پشت سر بگذاریم.

پایگاه خبری پیام ملت  در خبری با تیتر "محصولات کشاورزی زنجان از لحاظ سلامت در بالاترین سطح قرار دارند"، از قول  رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نوشت: استان زنجان جزو استان ‌های برتر در تولید محصولات کشاورزی سالم است، این استان تولید کننده برتر در زمینه زیتون، زردآلو، پیاز و سیر است که این محصولات به لحاظ سلامت در بالاترین سطح قرار دارند.

تاراسی با بیان اینکه این استان یکی از استان‌های برتر در زراعت چوب و درخت ارس است، عنوان کرد: اخیرا نیز در پویشی مناطقی از استان زنجان به کشت انواع درختان اختصاص یافت و مردم نیز در این راستا همراهی مناسبی داشتند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha