آیین بزرگداشت حکیم نظامی اسفندماه امسال در اراک و تفرش برگزار می‌شود

اراک - ایرنا - فرماندار شهرستان تفرش گفت: آیین بزرگداشت حکیم نظامی شاعر قرن ششم هجری قمری ۲۰ و ۲۱ اسفندماه امسال با مشارکت یونسکو در اراک و تفرش برگزار می‌شود.

«عبدالرضا حاج‌ علی‌بیگی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: آیین بزرگدشت حکیم نظامی با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو عصر بیستم اسفندماه در اراک آغاز و برنامه اصلی نیز یک روز بعد در روستای طاد تفرش (زادگاه حکیم نظامی گنجوی) و برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این آیین، خانه تاریخی حکیم نظامی در روستای طاد پلاک‌کوبی و ثبت جهانی می‌شود ادامه داد: آیین بزرگداشت حکیم نیز عصر ۲۱ اسفندماه با حضور ۷۰ نفر از چهره‌های ورزشی، فرهنگی و هنری کشور و مقامات ملی و استانی در سالن پرفسور حسابی تفرش برگزار می‌شود.

فرماندار شهرستان تفرش اظهار داشت: دبیر کل یونسکو در ایران، «غلامعلی حدادعادل»، «جلال‌الدین کزازی»، «فرامرز قریبیان»، «نیکی کریمی»، «علی دایی» و «علی کریمی» از چهره‌های فرهنگی، هنری و ورزشی ملی هستند که برای شرکت آیین بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی دعوت شده‌اند.

حاج‌ علی‌بیگی بیان کرد: برنامه ریزی‌های لازم برای بزرگداشت نظامی گنجوی در نشست‌های مختلف با حضور استاندار مرکزی، مسئولان سازمان یونسکو در ایران و مسئولان محلی برگزار شده و شهرستان تفرش از هر لحاظ آماده برگزاری این آیین است. 

وی اضافه کرد: هفته گذشته نیز هیاتی از یونسکو در سفر به تفرش از منزل حکیم نظامی در تفرش بازدید کردند.

جمال‌الدین ابو محمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤید متخلص به نظامی و نامور، حکیم نظامی، شاعر و داستان‌سرای ایرانی پارسی‌گوی در سده ششم هجری (دوازدهم میلادی) به‌ عنوان صاحب سبک و پیشوای داستان‌سرایی در ادبیات پارسی است که در روستای طاد تفرش چشم به جهان گشود.

مثنوی‌های عاشقانه‌ای، چون خسرو و شیرین، لیلی و مجنون و هفت‌پیکر، از جمله برخی آثارِ این شاعر بزرگ است که سبک و زبانش الگو و نمونه سرایش داستان‌های منظوم عاشقانه است.

اسکندرنامه و مخزن الاسرار نیز از دیگر آثار این شاعر بزرگ است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha