چهار اثر قزوین در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

قزوین-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت:چهار اثر میراث‌ فرهنگی ناملموس از استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

علیرضا خزائلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر افزود: پرونده ثبتی این آثار ناملموس از استان قزوین پس از بررسی و تایید در نشست شورای عالی ثبت میراث ناملموس کشور مورد بررسی قرار گرفت که پس از تایید اعضای شورا در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین به این آثار اشاره کرد و افزود: آیین سماق‌چینی روستای زناسوج در منطقه الموت‌غربی، مهارت بافت قلاب‌سنگ، مهارت سیاه‌مشق عمادالکتاب و مهارت تهیه گِله‌ترشی روستای نیاق چهار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی هستند که احکام ثبتی این پرونده‌ها از سوی وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استان ابلاغ خواهد شد.

این مسوول با تاکید بر ظرفیت های بالای استان قزوین برای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی، افزود: قزوین از جمله استان‌های برخوردار در زمینه آثار تاریخی- فرهنگی، طبیعی، آداب و رسوم و صنایع‌دستی‌است و همراهی مردم در معرفی و حفاظت از این آثار نقش موثری دارد.

خزائلی در پایان یادآور شد: با ثبت این آثار تعداد میراث ناملموس استان در فهرست آثار ملی به عدد ۹۶ افزایش یافت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha