بازتاب دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه در رسانه‌های عربی زبان

تهران- ایرنا- دیدار سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران با "ولادیمیر پوتین" همتای روسی خود که بعد از ظهر چهارشنبه در مسکو انجام شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عربی زبان داشت.

به گزارش ایرنا، بخش عربی شبکه فرانس ۲۴ در گزارش خود به نقل از رئیس جمهور ایران گزارش داد: رئیسی سفر خود به مسکو را نقطه عطف در روابط دوجانبه خواند.

براساس گزارش این شبکه فرانسوی، رؤسای جمهور ایران و روسیه در این دیدار، روابط میان دو کشور را ستودند.

براساس گزارش فرانس ۲۴؛ رئیسی اعلام کرد که وی پیش نویس سند همکاری راهبردی که می تواند همکاری مشترک را در دو دهه آینده تقویت کند، در اختیار مسکو قرار داده است.

شبکه المیادین لبنان

 شبکه المیادین لبنان این جمله رئیس جمهور ایران را که «هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش روابط با روسیه به عنوان کشور دوست نداریم، کشوری که به دنبال روابط راهبردی با آن هستیم» برجسته کرد.

این شبکه خبری به نقل از رئیسی افزود: برای لغو تحریم‌های ایران تلاش خواهیم کرد.

به نوشته المیادین، رئیسی تصریح کرد: تجربه خوبی در همکاری با روسیه در سوریه برای مقابله با تروریسم داریم و این مسأله می‌تواند پایه روابط باشد.

این شبکه خبری در بخش دیگری از گزارش خود این بخش را برجسته کرد که رئیس جمهور روسیه از «همتای ایرانی‌ خود بابت قبول سفر به مسکو با وجود شیوع ویروس کرونا و به خاطر اهمیت روابط دو کشور در شرایط کنونی در روابط بین الملل تشکر کرد.»

شبکه آر تی روسیه

بخش عربی شبکه آر تی روسیه نیز در گزارش خود به بازتاب دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه در مسکو پرداخت و افزود، رئیسی بر اهمیت تجربه همکاری میان ایران و روسیه در سوریه تأکید کرد و گفت که می توان از این تجربه در زمینه‌های دیگر استفاده کرد.

این شبکه خبری اعلام کرد: رئیس جمهور ایران متعهد شد که تهران هرگز به خاطر تهدیدات و تحریم‌های غرب، توسعه خود را متوقف نخواهد کرد، در عین حال تهران تلاش می‌کند تحریم‌های وضع شده علیه خود را لغو کند.

خبرگزاری سانا سوریه

سانا خبرگزاری رسمی سوریه با انعکاس این دیدار به نقل از رئیسی نوشت، طرف ایرانی طرح همکاری راهبردی ۲۰ ساله را در اختیار روسیه قرار داده است.

براساس گزارش این خبرگزاری رئیس جمهور ایران اعلام کرد که مسکو و تهران می توانند در مقابله با اقدامات یکجانبه آمریکا در عرصه بین المللی همکاری کنند.

رئیس جمهور ایران افزود، هیچ محدودیتی برای توسعه و گسترش روابط با روسیه به عنوان کشور دوست نداریم، این روابط کوتاه مدت و تاکتیکی نخواهد بود، بلکه روابطی همیشگی و راهبردی خواهد بود.

پایگاه العهد لبنان

همچنین العهد پایگاه خبری مهم لبنانی هم به دیدار رؤسای جمهور ایران و روسیه در مسکو پرداخت.

براساس گزارش این پایگاه خبری لبنانی، رئیس جمهور ایران اعلام کرد: ایران تلاش می کند روابطی جامع با روسیه داشته باشد، همچنان که می کوشد سطح همکاری دیپلماتیک خود با همسایگانش را ارتقا دهد.

سید ابراهیم رئیسی صبح روز چهارشنبه در صدر یک هیأت عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی به مسکو سفر کرده است. رئیس‌جمهور کشورمان در بدو ورود به پایتخت روسیه، در فرودگاه این شهر مورد استقبال «نیکولای شولگینوف» وزیر انرژی روسیه و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه و «ایگور مارگولوف» معاون وزیرخارجه روسیه قرار گرفت.

حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما، دیدار با ایرانیان مقیم روسیه و نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی روس از دیگر برنامه‌های سفر دو روزه رئیسی به روسیه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha