حمایت روحی روانی اولین گام نتیجه‌بخش برای درمان بیماران سرطانی است

کرمانشاه - ایرنا- رییس انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کرمانشاه از تشکیل جلسات روان درمانی برای بیماران سرطانی استان خبر داد و گفت: حمایت‌های روحی روانی اولین گام نتیجه‌بخش برای درمان بیماران سرطانی است.

«حسین زهتابان» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، مهم‌ترین نیاز بیماران مبتلا به سرطان را در حین درمان، حمایت دانست و افزود: حمایت روانی و اجتماعی از مهم‌ترین انواع حمایت‌ها برای بیماران مبتلا به سرطان محسوب می‌شود.

او گفت: روان درمانی، می‌تواند حمایت روانی مورد نیاز بیماران را از طریق خودِ آنها و درمان‌گر تأمین کند و به آنان بیاموزد تا خود بتوانند در روند بیماری به بهترین شکل، حمایت مورد نیاز خود را تأمین کنند.

وی اظهار کرد: در این خصوص شروع جلسات روان درمانی و انگیزشی با حضور شفایافتگان از بیماری سرطان و فعالان این حوزه، در دفتر انجمن بیماران سرطان برگزار شد.

رییس انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کرمانشاه در ادامه گفت: سرکار خانم دکتر «نونا واعظی» پزشک متخصص اعصاب و روان با اقدامی خداپسندانه مسولیت روانکاوی و ویزیت رایگان بیماران را عهده دار شده اند.

زهتابان افزود: این گروه درمانی سعی می‌کند تا رابطه بین بیمار و مراقبین را چه در حین درمان و چه پس از آن بهبود بخشد و از طریق غربالگری و آموزش روانی و یا حل مسائل بین فردی این روابط را به سمت رابطه‌ای بدون تنش و حمایت‌گرایانه پیش ببرد.

وی همچنین با توضیح اینکه این گروه درمانی به صورت جلساتی برای بیماران و مراقبین ارائه می‌شود، افزود: مراقبت از کسی که به بیماری پیشرفته مبتلاست، کار بسیار دشواری است و بیمار و اطرافیان او از سویی تحت فشار روانی و عاطفی قرار دارند و از طرف دیگر برای مراقبت از بیمار باید آموزش ببینند.

او با بیان اینکه جلسات مراقبت از خانواده وظیفۀ پاسخ به این نیاز را بر عهده دارد، اضافه کرد: این جلسات که با همکاری فعالان این عرصه، خصوصاً روان پزشک برگزار می‌شود، نقشی مهم در حمایت عاطفی و روانی از خانواده و ایجاد احساس امنیت و آرامش در آنها ایفا می‌کند.

زهتابان افزود: مدیریت استرس یکی از نیازهایی است که بیماران و خانواده آنها در طول روند درمان به آن نیاز خواهند داشت؛ چرا که سیر بیماری سرطان و روند درمان آن معمولاً بیمار و خانواده را با استرس مواجه می‌کند.

وی با اشاره به اینکه جلسات این گروه درمانی به صورت هفتگی برگزار می‌شود، گفت: جلساتی که طی آن وضعیت بیمار، نوع و سیر بیماری و نحوۀ تعامل با بیمار، به اطلاع خانواده می‌رسد، آنها را در مورد مسیر پیشِ رو آگاه می‌کند و در مواقع حساس و ضروری به خانواده در گرفتن تصمیم‌های مهم و ایجاد رویکرد واحد در مسائلی مانند درمان، مدیریت زمانی و تقسیم وظایف مراقبین کمک می‌کند.

به گفته او اکنون حدود هزار بیمار سرطانی در انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان کرمانشاه پرونده دارند و از آنها حمایت می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha