رسیدن به کارآفرینی در نوجوانی، حاصل پیوند استعداد، علاقه و اراده

قزوین - ایرنا - یک نوجوان کارآفرین قزوینی از طریق پیوند استعداد، علاقه و انگیزه خود با ورود به عرصه پرورش ماهی زینتی روزگار خود را متفاوت تر از هم سن و سالان خود دنبال می‌کند و ماهانه بیش از ۱۰ میلیون درآمد دارد.

به گزارش ایرنا، معضل بیکاری و نداشتن شغل مناسب برای بسیاری از جوانان کشور تبدیل به یکی از مشکلات و مسائل اصلی جامعه و دغدغه دولتمردان شده است.

در این شرایط جوانان بسیاری وجود دارند که منتظرند تا دولتی ها برای آنها اشتغالی را ایجاد کنند و در واقع خودشان را در مسیر کارآفرینی و راه اندازی یک شغل مناسب درگیر نمی کنند.

با این وجود اگر کمی در اطرافمان کنکاش و جست وجو کنیم می توانیم تجربه های موفقی را در زمینه کارآفرینی پیدا کنیم که با مقداری کمی سرمایه و البته با اراده و پشتکار فراوان امروز به آن درجه از اعتماد به نفس رسیده اند که توانسته اند علاوه بر خود برای هم سن و سالان خود اشتغال ایجاد کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) قزوین در ادامه معرفی تجربه های موفق حوزه کارآفرینی این هفته به سراغ جوان ۱۸ ساله ای رفته است که در کنار درس و تحصیل وارد حوزه کارآفرینی شده و تجربه ای بسیار موفق و گران سنگی را برای خود و هم سن و سالانش رقم زده است.

ایرنا: خودتان را به صورت مختصر معرفی کنید و از حرفه تان بگویید.

امیر حسین عسگرزاده هستم، ۱۸ ساله و در حال تحصیل در رشته مکاترونیک در پایه دوازدهم می باشم.

از دوران کودکی علاقه مند به رشته پرورش ماهی بودم و روز به روز در حال گسترش فعالیت های شغلی خود هستم.

ایرنا: در خصوص حرفه تان بیشتر توضیح بفرمایید و اینکه چطور وارد آن شدید؟

فعالیت اصلی من خرید،پرورش و فروش ماهیان آکواریومی و زینتنی است و در کنار آن در حوزه ماهی های استخری هم فعالیت دارم.

رسیدن به کارآفرینی در نوجوانی، حاصل پیوند استعداد، علاقه و اراده

 دوران کودکی در مسیر برگشت به منزل از مدرسه چندین مغازه آکواریوم فروشی وجود داشت و تقریبا از ۹ سالگی بود که پس از تعطیلی از مدرسه دو سه ساعت در آکواریوم فروشی ها می چرخیدم و ماهی ها را نگاه می کردم و نحوه نگه داری آنها را از مغازه داران پرسش و جو می کردم.

از آن زمان روز به روز علاقه من به پرورش ماهی افزایش پیدا کرد تا اینکه امروز دیگر در این شغل به شکل حرفه ای فعالیت می کند.

ایرنا: چه شد که به این نتیجه رسیدید که می توانید در این حوزه وارد شده و موفق عمل کنید؟

زمانی به این نتیجه رسیدم که می توانم در این زمینه موفق شوم که علاقه زیاد خودم را به موضوع ماهی و پرورش آن احساس کردم و چندین کار ابتدایی هم انجام دادم که با موفقیت همراه شد و انگیزه ام را بیشتر کرد. 

برای مثال چندین آکواریوم و چندین مدل ماهی داشتم که برای نگه داری آنها از اینترنت و آکواریوم فروشی ها تحقیق می کردم و اطلاعات لازم در حوزه تقویت و تغذیه ماهی ها را انجام می دادم و در حد مبتدی کار پرورش را انجام می دادم.

بعد از مدتی مشاهده کردم که این کارها بازدهی خوبی دارد و از آن پس به صورت حرفه ای تر وارد کار شدم تا اینکه بهمن ماه سال گذشته ورق زندگی من به صورت کامل برگشت و تجربه ای بسیار موفق را به ثبت رساندم و آینده خودم را در رشته پرورش ماهیان زینتی انتخاب کردم.

رسیدن به کارآفرینی در نوجوانی، حاصل پیوند استعداد، علاقه و اراده

ایرنا: آیا اشتغال در این حوزه به درس شما لطمه ای زده یا درس خود را هم با قدرت ادامه می دهید؟

از ابتدای تحصیل خود سعی می کردم که بیشتر مطالب را در سر کلاس بیاموزم و در منزل به امورات دیگر بپردازم که خوشبختانه این اقدام روند منفی هم برای من به همراه نداشته و تا به امروز با معدل های بالا موفق به ادامه تحصیل شده ام.

البته به نظرم باید رشته تحصیلی خود را از مکاترونیک به رشته دیگری تغییر می دادم، چراکه این رشته به موضوع ماهی هیچ گونه ارتباطی ندارد.

البته در دانشگاه به طور قطع رشته نزدیک به صنعت پرورش ماهی را انتخاب خواهم کرد.

ایرنا: به فکر تخصص علمی در این حوزه هستید؟

از تیر ماه امسال به صورت کاملا تخصصی دنبال این کار افتاده ام و از افراد متخصص و موفق در این حوزه به نحو احسن استفاده کرده ام و به مرور زمان چم و خم کار را آموخته و دانش های خود را افزایش داده ام.

البته در این حوزه به هر میزان که اطلاعات را افزایش دهید به طور قطع با موفقیت بیشتری همراه خواهید بود و در همین استان قزوین افراد موفقی در این حوزه هستند که سعی می کنم در کنار آنها روز به روز از لحاظ علمی و تخصصی ارتقا پیدا کنم.

رسیدن به کارآفرینی در نوجوانی، حاصل پیوند استعداد، علاقه و اراده

ایرنا: ماهانه از این کار چه مقدار درآمد دارید؟

درآمد پرورش ماهی تقسیم به ۶ ماه نخست و دوم سال می شود.

در از اردیبهشت تا اواخر تابستان فروش بسیار کاهش پیدا می کند، درآمد پایین می آید، سایز ماهی ها افزایش پیدا می کند و قیمت پایین است.

اما از شهریور ماه زمزمه های فروش بازار عید شروع می شود و رشد بسیار خوبی را به همراه دارد و به صورت میانگین سالانه ۳۰ درصد افزایش پیدا می کند.

به طور میانگین در این مدتی که فعالیت خودم را آغاز کرده ام به صورت میانگین ماهانه ۱۰ الی ۱۵ میلیون تومان درآمد کسب کرده ام.

این درآمد به نحوی است در ماه های ابتدایی سال به هفت میلیون تومان می رسد ولی در ماه های پایانی سال به ۳۰ میلیون تومان می رسد.

البته این مبلغ برای حجم فعالیت های من است و به هر میزان که استخرها و مراکز نگه داری بیشتر شود درآمد هم افزایش پیدا می کند.

ایرنا: به فکر توسعه فعالیت های خود و ایجاد اشتغال برای دیگران در امورات خود هستید؟

به طور قطع فعالیت های خود را به صورت تخصصی و حرفه ای گسترش خواهم داد و در حال حاضر به دنبال این هستم تا مکانی را خریداری کنم و از خرده فروشی فاصله و به سمت عمده فروشی بروم.

رسیدن به کارآفرینی در نوجوانی، حاصل پیوند استعداد، علاقه و اراده

برنامه ریزی کرده ام که پس از پایان ۱۸ سالگی به سمت صادارت هم بروم.

به طور طبیعی به اندازه افزایش فعالیت به نیروها و همکاران بیشتری نیاز دارم که امیدوارم این مساله محقق شود و به معنای واقعی کلمه روزی به عنوان یک کارآفرین نمونه در این کشور معرفی شوم.

ایرنا: از تسهیلات هم استفاده کرده اید؟

متاسفانه یا خوشبختانه تاکنون از تسهیلات استفاده نکرده ام ولی در مسیر توسعه اگر بشود و شرایط ویژه ای به وجود بیاید از تسهیلات بانکی هم برای توسعه کسب و کارم استفاده خواهم کرد.

ایرنا:چه توصیه ای به هم سن و سال های خود دارید؟

به دوستان خودم توصیه می کنم در مسیر پیشرفت تنها به دکتر و مهندس بودن یا کارمند شدن بودن فکر نکنند و به سمت علاقه و استعداد خود بروند.

اگر هم سن و سال های من در کنار استعداد و علاقه انگیزه و اراده لازم و کافی را داشته باشند بدون شک می توانند به کارآفرینان خوبی تبدیل شوند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha