روسیه : به اوکراین حمله نظامی نمی‌کنیم/ آمریکا عامل بحران امنیت اروپا

مسکو - ایرنا - سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه با تاکید بر این‌که مسکو به اوکراین حمله نظامی نمی کند ، اعلام کرد که وضعیت امنیت اروپا به دلیل اقدامات و سیاست های آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی " ناتو " بحرانی شده است.

به گزارش ایرنا، ریابکوف روز چهارشنبه در نشست باشگاه سیاسی والدای روسیه در مسکو در مورد وضعیت امنیتی بحرانی اروپا اظهار کرد : این وضعیت با اقدامات آمریکا و ناتو بوجود امده است که از مساله اوکراین به عنوان ابزار فشار بر روسیه استفاده می کنند.  

 وی در همین حال خاطرنشان کرد که جنگ و مناقشه مسلحانه تمام عیار در اروپا رخ نخواهد داد و در زمان حاضر امکان آغاز جنگ وجود ندارد.  

معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو قصد انجام اقدامات خصمانه علیه کشورهای دیگر را ندارد و به اوکراین تهاجم نظامی نمی کند.  

ریابکوف همچنین از آمریکا خواست تا از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کند.

وی افزود: ما تنها رزمایش های نظامی برگزار می کنیم و نقل و انتقالات ارتش ما در قلمرو کشور روسیه انجام می گیرد.  

ریابکوف در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا و پیمان ناتو در مورد روسیه ایرادها و ادعاهای غیرموجه مطرح می کنند که برای مسکو غیرقابل قبول است.

مقام روس در بخش دیگری از سخنان خود گفت که روسیه از آمریکا خواسته است تا متعهد شود به عضویت اوکراین در سازمان ناتو رای مثبت ندهد.

به گفته ریابکوف مسکو نیاز به تضمین های حقوقی آمریکا و ناتو برای عدم عضویت گرجستان و اوکراین در ناتو دارد و مسکو قصد ندارد بی نهایت منتظر این تضمین ها بماند.  

 وی تصریح کرد: روسیه با تحریم های یکجانبه غرب و امریکا سیاست های خود را تغییر نخواهد داد.  

۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ (۲۶ آذر)، وزارت امور خارجه روسیه، پیش نویس توافقنامه ای بین مسکو و واشنگتن در زمینه ضمانت های امنیتی و تمهیداتی برای تضمین امنیت روسیه و کشورهای عضو ناتو را منتشر کرد.

رایزنی ها بین روسیه و آمریکا در مورد این مساله ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در ژنو انجام شد. همچنین جلسه شورای ناتو – روسیه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) در بروکسل برگزار شد و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا که در جریان آن این طرح های پیشنهادی مورد گفت و گو قرار گرفت، ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در وین تشکیل شد.

روسیه اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ نامه هایی را که حاوی پیشنهادات این کشور برای ارائه ضمانت های حقوقی- امنیتی درمورد اقدامات ناتو و گسترش این پیمان و استقرار زیر ساخت ها و تسلیحات آن در مناطق مجاور مرزهای روسیه بود به آمریکا و ناتو ارائه کرد.  

روابط روسیه و آمریکا و ناتو در هفته های اخیر پرتنش شده و مسکو هشدار داده است که در صورت استقرار تسلیحات ناتو در نزدیکی مرزهای خود و عضویت اوکراین و گرجستان در این پیمان به این اقدامات پاسخ نظامی خواهد داد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha