کرملین: تاخیر در راه اندازی «نورد استریم ۲» به توسعه اقتصادی اروپا لطمه می‌زند

تهران – ایرنا– دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز چهارشنبه هشدار داد توقف راه اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ برای شرکت کنندگان در این پروژه، برای مصرف کنندگان و برای توسعه اقتصادی اروپا در کل بد است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، وی گفت: غیرممکن است پروژه بین المللی تجاری نورد استریم ۲ را متوقف کرد، زیرا هنوز راه اندازی نشده است.

وی افزود: این واقعیت که این پروژه هنوز راه اندازی نشده، برای آنها که در پروژه سهیم هستند و مصرف کنندگان گاز در اروپا، بد است. همچنین برای توسعه اقتصادی اروپا بد است که از این دوران همه گیری، به شدت آسیب دیده است.

پیشتر اولاف شولتز صدراعظم آلمان اقدامات علیه نورد استریم ۲ را در صورت حمله ادعایی روسیه به اوکراین منتفی ندانسته بود.

مقام کرملین در ادامه سخنان خود با اعلام اینکه اوضاع در اوکراین، بسیار متشنج است، اضافه کرد: ما شاهد تحویل سلاح در آنجا (اوکراین)، انجام مانورهای مختلف و پروازهای هواپیماهای ناتو و اروپای غربی هستیم. همه این عوامل، اوضاع پیرامون اوکراین را متشنج می کند.

پسکوف تاکید کرد که مسکو مایل است همتایانش از جمله کسانی که در آلمان هستند، توجه خود را بر این موضوع متمرکز کنند.

وی افزود: درمورد مناسبات با آلمان، ما بسیار از آنها قدردانی می کنیم و برای ما بسیار مهم هستند.

براساس این گزارش، عملیات احداث خط لوله نورد استریم ۲ در روز ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ به طور کامل تکمیل شد. در ابتدا قرار بود این پروژه تا اواخر سال ۲۰۱۹ به سرانجام رسد، اما عملیات ساخت و ساز آن به واسطه تحریم های آمریکا به تاخیر افتاد.

به موجب این طرح، دو خط لوله با مجموع ظرفیت ۵۵ میلیارد مترمکعب در سال، گاز را از سواحل روسیه و از طریق دریای بالتیک به آلمان منتقل می کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه چندی پیش گفت که مسکو و شرکایش به هدف خود در ایجاد نورد استریم ۲ دست یافته اند. وی افزود که حال برعهده اروپایی هاست که در مورد آن تصمیم بگیرند.

رهبر روسیه تاکید کرد که این خط لوله آماده برای بهره برداری است. پوتین تاکید کرد به محض آنکه شرکای مسکو در اروپا به تصمیم واحدی در مورد این خط لوله دست یابند، حجم مضاعف گاز اروپا به آن وارد می شود.

پوتین همچنین اطمینان خاطر داد که آغاز عملیات نورد استریم ۲، باعث کاهش بهای گاز در اروپا شود.

در این میان، آلمان با توجه به در پیش گرفتن سیاست سبز جدید، به گاز بیشتری نیاز دارد، زیرا این کشور به تدریج استفاده از زغال سنگ و انرژی هسته ای را کنار می گذارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha