برف، باران و بحرانهای قابل پیش‌بینی

یاسوج - ایرنا - اگرچه برخلاف پیش بینی های هواشناسی روزهای دوشنبه و سه شنبه بارندگی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد چندان چشمگیر نبود با این حال برف و باران و سیلاب به جا مانده از سامانه بارشی اول هفته به اندازه ای بود که در برخی نقاط استان چند روزی اختلال ایجاد کند.

به گزارش ایرنا، در هفته جاری ۲ سامانه بارشی وارد استان شد که سامانه بارشی اول خسارت زیادی به ابنیه، پلها و  راه های روستایی وارد کرد اما میزان بارشها در سامانه دوم برخلاف پیش بینی ها بسیار ناچیز بود. با این حال برخی دستگاه ها در چند روز گذشته همچنان در حال تلاش برای بازگشایی مسیرهایی بودند که بنا به برخی دلایل همچنان مسدود مانده بود.
با این‌که بارش برف در شهر و روستاها زیاد نبود اما در زمستان امسال پس از هر بارندگی تقریبا جاده ۲۰۰ روستا مسدود شده است. در بارندگی ها قطعی برق، تلفن و اینترنت نیز موضوعی عادی شده است و این قطعی ها گاه به هفته نیز کشیده است.
چنانچه در منطقه شبلیز دنا بازگشایی برخی از مسیرها تا امروز چهارشنبه هم ادامه دارد که البته قرار است امروز این مرحله به پایان برسد. 
با این حال با هشدارهای هواشناسی برای روزهای نخست بهمن ماه این نگرانی وجود دارد اگر بارشها به صورت برف باشد باز هم چند روزی وضعیت استان بحرانی شود.وضعیتی که به نظر می رسد که حتی آمادگی مدیران هم تاثیری در کاهش خسارات آن ندارد زیرا مقابله با چنین بحرانهایی بیش از هر چیز به دسترسی و بعد هم ماشین آلات  نیاز دارد.
در واقع دسترسی با وجود ماشین آلات امکان پذیر است که متاسفانه در این استان همیشه کمبود تجهیزات و ماشین آلات حرف اول را می زند.

همین کمبود ها باعث می شود با اینکه بحران ها به خوبی قابل پیش بینی باشند اما امکان رویارویی با آن در توان استان نباشد.بحرانهایی که در فصل سرد در قالب برف و باران که در فصل گرم هم در قالب آتش سوزی جنگلها خود را به استان قالب می کنند.
با همه اینها آنگونه که مدیرکل هواشناسی می گوید: روز پنج‌شنبه در ساعات بعدازظهر تا اواخر شب با عبور سامانه ناپایدار از جو استان در برخی نقاط بارش پراکنده دور از انتظار نخواهد بود. رضا کاکاوند می گوید: به لحاظ دمایی نیز تا اوایل هفته آینده کاهش محسوس دما در برخی مناطق و احتمال مه و کاهش دید دور از انتظار نیست.

و حال باید استان خود را برای بحران قابل پیش بینی دیگری آشنا کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha