تفاوت سن بیولوژیکی شبکیه و سن واقعی با افزایش خطر مرگ همراه است

تهران - ایرنا - مطالعات اخیر محققان انگلیسی نشان می‌دهد فاصله زیاد سن شبکیه با سن واقعی (تقویمی) به میزان قابل توجهی خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

به گزارش روز جمعه گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که شبکه عروق کوچک در شبکیه یک شاخص قابل اعتماد برای اطلاع از سلامتی کلی سیستم گردش خون و مغز است.

خطر بیماری‌های گوناگون و مرگ با افزایش سن، افزایش می‌یابد؛ ولی پیری بیولوژیکی منحصر به فرد است و می‌تواند شاخص بهتری برای ارزیابی سلامتی باشد. سن بیولوژیکی با سن واقعی (تقویمی) هماهنگ نیست و پیری بیولوژیکی را می‌توان از شاخص‌های بافتی، شیمیایی، سلولی و مبتنی بر تصویربرداری‌های پیچیده ارزیابی کرد؛ ولی موانعی مانند محدودیت‌های اخلاقی و حریم خصوصی، پرهزینه بودن، پیچیدگی و زمان‌بر بودن وجود دارند. از طرفی این روش‌ها معمولا بسیار تهاجمی هستند.

محققان به این منظور از یادگیری عمیق (deep learning) کمک گرفتند تا ببینند آیا می‌توان سن شبکیه را از روی تصاویر فاندوس، سطح داخلی چشم، پیش‌بینی‌کرد. محققان با استفاده از ۸۰ هزار و ۱۶۹ تصویر فاندس از ۴۶ هزار و ۹۶۹ داوطلب ۴۰ تا ۶۹ ساله ، مطالعات گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کردند و نتایج نشان داد مدل یادگیری عمیق برای پیش بینی سن شبکیه قابل قبول است.

بر اساس این مطالعه  فاصله زیاد سن شبکیه با سن واقعی (تقویمی) به میزان ۴۹ تا ۶۷ خطر مرگ را افزایش می‌دهد. بر این اساس هر یک سال افزایش فاصله سنی شبکیه با سن واقعی، خطر مرگ به هر دلیلی را به میزان ۲ درصد و به یک دلیل خاص به غیر از بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان به میزان ۳ درصد افزایش می‌دهد.

این مطالعه نیازمند بررسی بیشتر است و به همراه مطالعات قبلی این فرضیه‌ که شبکیه چشم نقش مهمی در روند پیری دارد را تقویت می‌کند. محققان معتقدند از این شکاف سنی شبکیه می‌توان به عنوان یک ابزار غربالگری استفاده کرد.
نتایج این مطالعه در نشریه Ophthalmology منتشر شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha