۳۰ میلیارد ریال اعتبار به نشریات علمی اختصاص یافت

تهران- ایرنا- معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در مجموع بیش از ۳۰ میلیارد ریال اعتبار برای نشریات علمی که وارد نمایه‌های معتبر بین‌الملل شوند، اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، پیمان صالحی روز چهارشنبه در مجمع پژوهشگاه‌های کشور که در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، افزود: در این راستا تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای مجلاتی که بتوانند در رده کیفی Q۱ قرار گیرند پرداخت می‌شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار داشت: هم اکنون ۷۴ هزار مقاله علمی داریم که در اسکوپوس نمایه شده‌اند که این امر نشان‌دهنده جایگاه بالای کشور ما در انتشار مقالات علمی است و بر همین اساس برنامه نمایه‌سازی بین المللی مجلات علمی را تدوین کردیم.

وی با بیان اینکه امکان نمایه‌سازی برای مجلات پژوهشی منتشر شده به زبان فارسی هم وجود دارد، گفت: به زودی کمیته‌ای برای نمایه‌سازی در وزارت علوم تشکیل و کارگاه‌های آموزشی برای سردبیران برگزار می‌شود.

 صالحی اظهار داشت: در راستای تحقق مرجعیت علمی ایران در دنیا، نمایه‌سازی بین المللی مجلات علمی و پژوهشی در دستور کار وزارت علوم قرار گرفته است و در این راستا بخشنامه تشویق سردبیران و مدیران نشریات علمی برای نمایه کردن بین‌المللی نشریات علمی ابلاغ شد.

وی در ادامه بر ضرورت استفاده اشتراکی از تجهیزات دانشگاهی، نمایه‌سازی بین‌المللی مجلات پژوهشی، همکاری پژوهشی با دستگاه‌های اجرایی و تصویب طرح‌های کلان پژوهشی در هیات‌های امنا تأکید کرد.

معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه برخی تجهیزات بسیار مهم و گران قیمت در برخی دانشگاه‌ها وجود دارد، گفت: این تجهیزات سرمایه ملی کشور هستند و باید به نحو احسن استفاده شوند.

وی با اشاره به اینکه بهترین مسیر برای استفاده مشترک محققان از تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها استفاده از فناوری اطلاعات و ایجاد سامانه‌های نرم‌افزاری است گفت: باید معلوم شود چه دستگاهی در چه دانشگاهی وجود دارد و محققان در چه زمانی می‌توانند از آن استفاده کنند.

هدایت پایان‌نامه‌ها و قراردادهای پژوهشی

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد:‌ جهت‌دهی پایان‌نامه‌های دانشجویی و فعالیت‌های پژوهشی به سمت رفع نیازهای کشور، دغدغه مدیران وزارت علوم است و در همین راستا سامانه نیازها و ایده‌ها "نان" در وزارت علوم در حال تدوین است.

صالحی با تاکید بر اینکه فعالیت‌های پژوهشی اعضای هیأت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای رفع مشکلات و نیازهای دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌ها و بخش خصوصی ساماندهی شود، گفت: تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی وزارت علوم با برخی دستگاه‌های اجرایی و وزارتخانه‌ها در حال تدوین است.

معاون پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد: اعضای هیأت علمی باید برنامه میان‌مدت و چند ساله فعالیت پژوهشی و در موضوعات مشخص داشته باشند. اعضای هیأت علمی باید موضوع کلان پژوهش خود را بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی توزیع کنند و هر پایان‌نامه بخشی از پازل حل مشکل باشد که این اقدام همان هدفمند بودن پایان‌نامه‌ها است.

تصویب سیاست‌های کلان پژوهشی در هیأت امنا

صالحی با بیان اینکه معاونان پژوهش و فناوری چند برنامه کلان پژوهشی را برای دانشگاه تدوین کنند و به تصویب هیأت امنا برسانند، گفت: انتظار از هیأت‌های امنا تصویب طرح‌های کلان است و بحث‌هایی مانند صدور مجوز ایجاد مجله و پژوهشکده و… امری معمول است.

 براساس اعلام وزارت علوم، معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: با کسب مجوز از هیات‌های امنای دانشگاه‌ها، می‌توان همکاری مشترک بخش خصوصی، دانشگاه و پژوهشگاه‌ها را ایجاد کرد که سرمایه مالی از طرف بخش خصوصی و سرمایه علم و دانشی از سوی پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باشد و برای اهداف مشخص، مهم و فناورانه فعالیت مشترک کنند که در این صورت یک همکاری برد برد خواهیم داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha