سفر رئیسی به روسیه در چارچوب دیپلماسی متوازن است

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، سفر رئیس جمهور به روسیه را مبتنی بر دیپلماسی متوازن عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی به دنبال منافع ملی خودش است و در این مسیر، به منافع کشورهای دیگر نیز احترام می‌گذارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، عزت الله اکبری تالارپشتی با اشاره به سفر امروز رئیس جمهور به روسیه، گفت: این سفر از جهت سیاسی و اقتصادی سفر بسیار موفقی خواهد بود و تودهنی محکمی به آمریکا و هم پیمانان غربی آن محسوب می‌شود که تاکنون یک لحظه از دشمنی با مردم ایران کوتاه نیامده‌اند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روسیه همسایه شمالی ماست و این حق طبیعی دو کشور همسایه است که روابط خود را بر مبنای منافع متقابل توسعه دهند و دلیلی برای مخالفت با توسعه این روابط وجود ندارد.

تالارپشتی با اشاره به برخی جریان‌سازی‌ها علیه توسعه روابط ایران با همسایگان گفت: جریان اصلاحات در سه دهه اخیر به ویژه در ۸ سال گذشته، پابرهنه دنبال غربی‌ها دویدند و چیزی به دست نیاوردند جز اینکه روز به روز زندگی را برای اقشار مستضعف که صاحبان اصلی انقلاب هستند، تنگ‌تر کردند.

وی با تاکید بر اینکه شأن جمهوری اسلامی نیست که در زمین‌های تعریف‌شده و بلوک‌بندی شده توسط دشمن بازی کند، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران منافع خود را در هر جایی که ببیند ارتباط برقرار می‌کند و اگر ما با آمریکا ارتباط نداریم به خاطر خوی وحشی گری و قانون‌شکنی آنهاست که در قالب جنگ و کشتار یا تحریم‌های غیرقانونی خودش را نشان می‌دهد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در کجای دنیا این رفتار با موازین حقوقی بین‌المللی سازگاری دارد که کشوری مثل آمریکا قوانین داخلی خودش را در زمینه تحریم کشورهای دیگر مانند ایران، به کل جهان تسری دهد و در قالب تحریم‌های ثانویه، کشورهای دیگر را هم مجبور به تبعیت از تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی خودش بکند؟

اکبری تالارپشتی با بیان اینکه در برجام تجربه رفتار آمریکا و غربی‌ها را دیده‌ایم، تأکید کرد: بر این اساس نمی‌توانیم در زمین طراحی شده توسط آنها بازی کنیم و لذا سفر رئیس جمهور به روسیه نیز مبتنی بر دیپلماسی متوازن است؛ در واقع جمهوری اسلامی در عرصه‌های بین‌المللی به دنبال منافع ملی خودش است و در این مسیر، به منافع کشورهای دیگر نیز احترام می‌گذارد.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران و روسیه عنوان کرد: در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و معدن می‌توانیم همکاری‌های گسترده‌ای با روسیه داشته باشیم و با توجه به جایگاه روسیه در سازمان همکاری‌ شانگهای، تقویت روابط با روسیه می‌تواند زمینه خوبی را برای توسعه روابط با دیگر اعضای شانگهای فراهم کند.

اکبری تالارپشتی همچنین با تاکید بر اینکه چهره سفارتخانه‌های ما در کل دنیا باید تغییر کند، گفت: سفارتخانه‌های ما باید از حالت تشریفاتی به مجموعه‌های فعال سیاسی و اقتصادی تبدیل شوند و این به نفع منافع ملی و امنیت ملی ماست.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha