بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در تهران افتتاح شد

تهران- ایرنا- بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه کشور در مجتمع آموزشی نابینایان پسرانه شهیدمحبی پایتخت افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این آیین روز چهارشنبه با حضور حمید طریفی حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، محمدحسن عظیم عراقی معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت‌ بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، صادق ستاری‌فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش، علیرضا کریمیان مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران، شهناز کریمی رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران و جمعی از مسئولان آموزش و پرورش و فدراسیون‌های ورزشی برگزار شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران در این آیین ضمن گرامیداشت میلاد حضرت زهرا(س) اظهارداشت: در آموزه‌های دینی به تربیت بدنی توجه ویژه‌ای شده است، همچنین موضوع تربیت بدنی و ورزش مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و ایشان بیان کردند که همه آحاد مردم باید ورزش کنند و ورزش را جدی بگیرند، مردم باید ورزش را برای خود یک ضرورت بدانند و جامعه ورزشکار، جامعه بانشاط، پرتلاش، زنده‌ و کارآمد خواهد بود.

کریمیان گفت: جامعه ما امروز به سلامت و نشاط نیاز دارد، تربیت بدنی و ورزش از مهمترین عواملی است که باعث ارتقای سطح سلامت، تناسب و توازن قوای بدنی می‌شود.

وی اضافه کرد: اگر ورزش بخشی از زندگی ما شود و در سبک زندگی ما جایگاه خود را پیدا کند، آثار ارزشمندی برای ما خواهد داشت و در جامعه‌ای که استرس بخش جدایی‌ناپذیر زندگی است، ورزش باعث می‌شود ما کمتر دچار استرس شویم.

حسینی افزود: توسعه ورزش در دانش‌آموزان ضمن ارتقای سطح حافظه، زمینه بروز توانایی و مهارت‌های حل مساله آنان را بهبود و ارتقا می‌بخشد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دانش‌آموزان را به تحصیل، تهذیب و ورزش توصیه می‌کنند؛ اظهار داشت: تعلیم و تربیت ارتباط دو سویه با ورزش و تربیت بدنی دارد، هر کدام از آنها باعث رشد و ارتقای دیگری می‌شود، ورزش باعث می‌شود علاوه بر تامین سلامتی، ایجاد و ارتقای نشاط، تربیت اجتماعی هم ارتقا پیدا کند.

وی گفت: در ساحت‌های ۶گانه تربیتی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز به تربیت زیستی و بدنی توجه ویژه‌ای شده است، برگزاری مسابقات ورزشی ضمن کمک به توسعه ورزش و نهادینه شدن آن در بین دانش‌آموزان، موجب ارتقای آمادگی جسمانی و مهارت‌های زندگی آنان شده و از معلولیت‌های ثانویه جلوگیری می‌کند.

کریمیان ضمن تبریک حضور دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در مسابقات ملی و پاراآسیایی و کسب مقام‌های برتر افزود: بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در ۱۸رشته به میزبانی پنج استان برای متولدین سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۷ برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در ۱۸رشته، گروه و جنسیت به میزبانی ادارات آموزش و پرورش استثنایی استان‌های خراسان رضوی، فارس، اصفهان، شهر تهران و البرز به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود.

این مسابقات در رشته‌های خرده مهارت‌های تنیس روی میز(تیمی)، آمادگی جسمانی(انفرادی) و خرده مهارت‌های فوتسال(تیمی) برای دانش‌آموزان با آسیب شنوایی، شطرنج(انفرادی)، خرده مهارت‌های گلبال(تیمی) برای دانش‌آموزان با آسیب بینایی، آمادگی جسمانی(تیمی) (سندروم دان)، طناب‌زنی(انفرادی)، خرده مهارت‌های تنیس روی میز(تیمی) و خرده مهارت‌های فوتسال(تیمی) برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده و کم‌توانی ذهنی، شطرنج(انفرادی) و خرده مهارت‌های بوچیا(تیمی) برای دانش‌آموزان با آسیب جسمی - حرکتی برگزار می‌شود.

معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی پیش از این درباره بیست و یکمین دوره مسابقات ورزشی دانش‌آموزان با نیازهای ویژه کشور اعلام کرده بود: با توجه به کارکردهای مختلف مسابقات ورزشی در ایجاد شادابی، نشاط و انگیزه و ترغیب افراد به ورزش، مسابقات ورزشی به عنوان یکی از مهم ترین برنامه‌های سازمان، همواره مورد توجه ویژه قرار داشته است.

محمدحسن عظیم عراقی با بیان اینکه در ۲ سال گذشته به دلیل شیوع کرونا امکان برگزاری مسابقات به صورت حضوری فراهم نشده است، افزود: برای سال تحصیلی امسال تصمیم گرفته شد این مسابقات به صورت غیرحضوری برگزار شود و بر این مبنا تعدادی از خرده مهارت‌ها در رشته‌های مختلف ورزشی انتخاب و آیین‌نامه آنها تدوین شد.

وی گفت: فیلم‌های آموزشی هم به کمک مسئولان فنی مسابقات در استان‌های میزبان، تهیه و در پورتال سازمان قرار گرفته است. دستورالعمل مسابقات در تیرماه به استان‌ها ابلاغ شد اما به دلیل شرایط کرونایی کشور، با ۲بار تعویق به این بازه زمانی(۲۵ دی تا ۶بهمن) انتقال یافت.

معاون تشخیص، پیشگیری، پرورشی و تربیت بدنی سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره نحوه برگزاری مسابقات اظهارداشت: در این مسابقات دانش‌آموزان شرکت‌کننده در هر استان با توجه به برنامه اعلامی میزبان و براساس فیلم‌های آموزشی در فعالیت مربوطه شرکت می‌کند و فیلم آن را به استان میزبان ارسال می‌کند و از زمان اعلام استان میزبان، شرکت‌کنندگان تا یک ساعت برای ارسال فیلم زمان خواهند داشت.

عظیم عراقی با اشاره به راه‌اندازی سامانه مسابقات ورزشی بیان کرد: فرآیند پذیرش شرکت‌کنندگان از طریق این سامانه انجام می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha