یک هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان عوارض امسال به شهرداری‌های مرکزی پرداخت شد

اراک - ایرنا - سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: یک هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده امسال به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان پرداخت شد.

« یوسف بیک» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پرداخت عوارض مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان مرکزی در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۲۸۰ درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: استان مرکزی به دلیل دارا بودن صنایع بزرگی همانند صنعت پالایشگاهی کشور از درآمد مالیاتی مناسبی برخوردار بوده و این منابع مالی تنها در قالب عوارض مالیات بر ارزش افزوده و برای توسعه و آبادانی شهری و روستایی به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و در روستاهای فاقد دهیاری به فرمانداری‌ها پرداخت شده‌ است.

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: عوارض مالیات بر ارزش افزوده آذرماه (با توجه به قانون مالیات بر ارزش افزوده و بر اساس سه درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده) به تناسب جمعیت شهری و روستایی پرداخت شد که با اجرایی شدن قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از ۱۳ دی ماه امسال تغییراتی در نرخ عوارض ایجاد می‌شود.

بیک یادآور شد: ۶۲۱ میلیارد تومان از مجموع عوارض مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده به شهرداری‌ها و دهیاری استان مرکزی عوارض آلایندگی بود که بر اساس قانون به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و فرمانداری‌های شهرهای متاثر از آلودگی واحدهای صنعتی واریز شد.

وی، متولی تشخیص واحدهای صنعتی آلاینده را اداره کل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد و گفت: بر اساس قانون عوارض آلایندگی واحدهای صنعتی آلاینده که یک درصد از فروش داخلی آنهاست به نسبت جمعیت به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های همان شهرستان واریز می‌شود.

سرپرست اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: درصورتی که آلودگی واحدهای بزرگ تولیدی ( بیش از ۵۰ نفر و بیشتر ) به بیش از یک شهرستان سرایت کند به نسبت جمعیت، اثر پذیری و فاصله از واحدهای آلاینده در کمیته‌ای مرکب از رئیس سازمان برنامه و بودجه استان ،فرمانداران شهرستان‌های ذیربط و مدیر کل حفاظت محیط زیست و مدیر کل امور مالیاتی استان بین شهرستان های متاثر از آلودگی توزیع می‌شود.

بیک ادامه داد: بر این اساس، اراک با بیش از ۳۴۷ میلیارد تومان، شازند با ۳۳ میلیارد تومان و مهاجران با ۳۱ میلیارد تومان و مجموع دهیاری‌های شهرستان شازند با بیش از ۸۵ میلیارد تومان بیشترین سهم از عوارض آلودگی را دریافت کرده‌اند.

استان مرکزی از شمال به استان‌های تهران و قزوین، از غرب به استان همدان، از جنوب به استان اصفهان و لرستان و از شرق به استان های قم و اصفهان محدود است و بر اساس سرشماری سال گذشته یک میلیون و ۴۲۹ هزار و ۴۷۵ نفر جمعیت دارد.
این استان با موقعیت‌­های ممتاز جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص، قرار گرفتن در مسیر ارتباطی شمال به جنوب و غرب به شرق، عبور خطوط انرژی (نفت، گاز و برق)، استقرار مراکز صنعتی و دانشگاهی، مفاخر برجسته و مذهبی و علمی، اراضی مستعد کشاورزی و مراتع، ذخایر معدنی، نزدیکی به قطب‌های صنعتی و بازار مصرف از توانمندی­های اقتصادی مناسب برای سرمایه گذاری برخوردار باشد.
اصالت تاریخی، وسعت منابع مادی، انسانی و توانمندی‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری به خصوص در بخش صنعت، موجب شده است استان مرکزی از ابتدای فرآیند جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور (از تصویب قانون جلب و حمایت سرمایه‌های خارجی ۱۳۳۴) همواره یکی از مقاصد جذب سرمایه‌گذاران خارجی باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha