موافقت کمیسیون تلفیق با واردات ۵۰ هزار خودرو سواری

تهران - ایرنا - سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی از موافقت این کمیسیون برای واردات ۵۰ هزار خودرو سواری و ۱۰ هزار ماشین آلات سنگین خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «رحیم زارع» در توضیح نشست روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ به خبرنگاران گفت:  در نشست کمیسیون تلفیق در خصوص واردات ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری و ۱۰ هزار دستگاه ماشین آلات سنگین با تعرفه‌ای که تصویب هیات وزیران می‌رسد، موافقت شد.

 وی اضافه کرد: درآمد حاصل از این واردات، جهت تامین مالی شبکه راه آهن کشور و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز اعم از قطار عادی، برقی، سریع‌السیر، قطار شهری و تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی، بخش راه‌سازی و توسعه فرهنگ حمل و نقل با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه خیز در جاده‌‍ها هزینه خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین به منظور توسعه اشتغال زندانیان سود حاصل از سرمایه‌گذاری بخش عمومی غیردولتی در زندان ها برای اشتغال زندانیان حین حبس پس از تایید سازمان زندان‌ها مشمول مالیات با نرخ صفر شد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: کمیسیون تلفیق مجلس با اختصاص یکهزار میلیارد تومان برای تامین تجهیزات هلال احمر در خصوص اوراق در سقف ۸۸ هزار میلیارد تومان موافقت کرد.

وی ادامه داد:‌ همچنین کمیسیون تلفیق مصوب کرد که شهرداری‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت موظف هستند برای صدور هر فقره پروانه اعم از مسکونی، صنعتی و تجاری ۲ درصد عوارض را از متقاضیان پروانه وصول کنند و به حساب درآمد عمومی در اختیار نیروی انتظامی قرار دهند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون مقرر شد تمامی رده‌های بسیج، پایگاه‌های مقاومت، سالن‌های ورزشی و امدادی، پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها و موزه‌های دفاع مقدس از پرداخت انشعاب آب، فاضلاب، برق، گاز معاف شوند.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه کمیسیون،  تمام واحدهای آموزشی، مدارس دولتی، وزارت آموزش و پرورش پرداخت هزینه‌های آب و فاضلاب، برق و گاز در سطح الگوی مصرف معاف شدند.

زارع  ادامه داد: در نشست امروز همچنین مصوب شد که نرخ ۴درصد حقوق گمرکی برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو، تجهیزات، ملزومات پزشکی و نهاده‌های دامی و کشاورزی که در بودجه ۱۴۰۱ به میزان ۴ درصد بود به یک درصد تقلیل یافت زیرا مأخذ نرخ ورودی ارز ۲۳ هزار تومانی تعیین شده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌ها و آب و برق خوزستان مکلف شدند از محل منابع داخلی خود و بخشی از اعتبارات تعادل‌بخشی و تغذیه مصنوعی در قالب وجوه اداره شده نسبت به تأمین هزینه‌های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمندسازی چاه‌های آب کشاورزی اقدام کنند، اصل و مبلغ تسهیلات پرداختی بدون دریافت سود بوده و باید به صورت اقساط باشد.

نماینده مردم آباده درباره دیگر مصوبه امروز کمیسیون تلفیق اظهار داشت: مصوب شد که در سال ۱۴۰۱ مجموعه ارزش انواع خودرو سواری و وانت دو کابین که دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین، افراد خانوارها و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل آنها هستند باید مالیات پرداخت کنند.

زارع افزود: خودروهای سواری و وانت دو کابین تا سقف یک میلیارد تومان معاف از پرداخت مالیات هستند اما تا مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان، یک درصد؛ تا مبلغ ۳میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۲ درصد؛ تا مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان، ۳ درصد و نسبت به مازاد ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۴ درصد باید مالیات پرداخت ‌کنند.

وی ادامه داد: در رابطه با واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت نرخ مالیات اینگونه تعیین شد که تا سقف ۱۰ میلیارد تومان معاف از مالیات هستند اما نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان تا ۱۵ میلیارد، یک در هزار، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، ۲ در هزار، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان ، ۳ در هزار، نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ هزارمیلیارد تومان، ۴ در هزار، نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان ، ۵ در هزار مالیات باید پرداخت ‌کنند.

زارع افزود: بدهی‌های بانکی و مالیاتی مربوط به طرح‌های برق‌آبی و مطالبات پیمانکاران و مشاورین این طرح‌ها از محل مطالبات وزارت نیرو و شرکت توانیر از دولت بابت مابه‌التفاوت قیمت‌های تکلیفی و تمام شده برق به صورت جمعی - خرجی تا سقف ۱۰ میلیارد تومان قابل تسویه و تهاتر است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ خاطر نشان کرد: باید توجه شود موارد مطرح شده باید در صحن علنی توسط نمایندگان تصویب شود و شورای نگهبان نیز باید آنها را تأیید کند.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص برگزاری نشستی با حضور رییس مجلس و معاون اول رییس جمهور و  رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص تصمیم‌گیری برای ارز ترجیحی و اطلاع اعضای هیات رییسه کمیسیون تلفیق از برگزاری این نشست، گفت: برگزاری این نشست شایعه است و صحت ندارد و تاکنون تصمیم و نشستی در خصوص نرخ ارز ترجیحی توسط ریاست مجلس و اعضای کابینه دولت برگزار نشده است.

زارع اضافه کرد: کمیته ای بین دولت و مجلس برای تعیین تکلیف نرخ ارز ترجیحی تشکیل شده، و  نشست هایی برگزار می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha