گفت‌وگوی دیپلمات‌های ارشد کره جنوبی و آمریکا در مورد ایران و کره شمالی

تهران – ایرنا – دیپلمات های ارشد کره جنوبی و آمریکا روز چهارشنبه در مکالمه ای تلفنی در مورد طیفی از موضوعات مختلف از جمله ایران گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، وزارت امور خارجه این کشور امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «چوی جونگ کان» معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی و «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا این تماس تلفنی را انجام دادند و در جریان آن، چوی ضمن ارائه گزارشی از ملاقات های اخیر خود با مذاکره کنندگان ارشد مذاکرات هسته ای ایران در وین، بر اهمیت همکاری دو جانبه به منظور احیای توافق هسته ای و حل و فصل مسائل مربوط به دارایی های مسدود شده تهران تاکید کرد.

شرمن نیز در پاسخ با لزوم حل و فصل بی درنگ مساله ایران موافقت و از حمایت سئول از تلاش های دیپلماتیک واشنگتن قدردانی کرد.

در این تماس تلفنی دو طرفه همچنین مساله آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی و تلاش های دو جانبه برای مقابله با چالش های منطقه ای را به بحث و بررسی گذاشته شد.

این تماس تلفنی پس از آن انجام شد که پیونگ یانگ خبر داد دو موشک هدایت شونده تاکتیتی را در قالب چهارمین نمایش قدرت کره شمالی در ماه جاری آزمایش کرده است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: معاونان وزرای امور خارجه دو طرف ارزیابی های خود در مورد رشته آزمایش های موشکی کره شمالی را به اشتراک گذاشتند و بر مطرح بودن همه گزینه ها به منظور مدیریت پایدار اوضاع در شبه جزیره کره و از سرگیری مذاکرات با کره شمالی مهر تائید گذاشتند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز با صدور بیانیه جداگانه ای تاکید کرد که شرمن شلیک موشک های بالستیک کره شمالی را که ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است، محکوم و در مورد ادامه تلاش های مشترک برای خلع سلاح کامل شبه جزیره کره گفت و گو کرد.

دیپلمات های ارشد سئول و واشنگتن پس از آزمایش های تسلیحاتی جدید پیونگ یافت از جمله پرتاب دو موشک مافوق صوت در میانه توقف مذاکرات خلع سلاح هسته ای، تماس تلفنی پی در پی داشتند.

هفته گذشته دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، شش شهروند کره شمالی را در فهرست تحریم های اولیه خود به دلیل آزمایش موشک های بالستیک قرار داد. دولت مزبور همچنین هدایت کمپینی در شورای امنیت سازمان ملل برای تمدید تحریم های خود را برعهده دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha