نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون عملیات موشکی کره شمالی

تهران- ایرنا - جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی به درخواست کشورهای غربی برگزار خواهد شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خبرگزاری «تاس» روسیه، یک منبع آگاه در شورای امنیت ملی سازمان ملل متحد امروز در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد هیئت هایی از کشورهای غربی خواستار برگزاری جلسه ای غیرعلنی در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای فردا (۲۰ ژانویه) در خصوص گزارش های اخیر آزمایش های موشکی کره شمالی شدند. 

این منبع آگاه افزود: فردا جلسه ای غیرعلنی پشت درهای بسته به درخواست کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلبانی و ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار خواهد شد.

وزارت دفاع ژاپن پیش تر اعلام کرده بود، کره شمالی در روز ۱۷ ژانویه ( ۲۷ دی) ۲ موشک کوتاه بُرد بالستیک را به سوی شرق پرتاب کرده که در ساحل شرقی کره شمالی خارج از منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن فرود آمده است. 

گفتنی است در روزهای ۵ و ۱۱ ژانویه (۱۵ و ۲۱ دی) نیز پیونگ یانگ آزمایش های موشکی انجام داد که نوع  آن ها را موشک های فراصوتی توصیف کرد. در روز ۱۴ ژانویه (۲۴ دی ) نیز این کشور ۲ موشک دیگر پرتاب کرده بود.  

بخش تحقیقاتی کنگره آمریکا ماه گذشته در گزارشی به این نتیجه رسید که کره شمالی با وجود تحریم‌های سازمان ملل و تلاش های دیپلماتیک، به پیشبرد برنامه‌های سلاح هسته‌ای و موشکی خود ادامه می دهد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته در خصوص آزمایش های موشکی کره شمالی گفت: انجام دوباره آزمایش های موشکی عمیقا بی ثبات کننده و خطرناک است و مجموعه ای از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند.

بلینکن تصریح کرد، بنابراین نه تنها کره شمالی را تحریم می کنیم، بلکه هم در سازمان ملل و هم با شرکای کلیدی مانند کره جنوبی و ژاپن برای آماده سازی یک پاسخ همکاری می کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha