گروه امداد کوهستان هلال احمر از علم کوه نجات یافت

نوشهر - ایرنا - رئیس قرارگاه کوهنوردی کلاردشت گفت که گروه امداد و نجات کوهستان پس از یک هفته زمین‌گیر شدن در ارتفاع چهار هزار و ۶۰۰ متری علم کوه به خاطر بارش سنگین برف ، سرانجام امروز با بالگرد به پایین دست انتقال یافتند.

مهرزاد فرضی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود که تیم گروه سه نفره تجسس امداد و نجات کوهستان که از پنجشنبه پیش پس از درخواست امدادرسانی به دو کوهنورد تهرانی با بالگرد به قله علم کوه اعزام شده بودند ، به دلیل کولاک و بارش شدید برف در جان پناه خرسان در ارتفاع چهار هزار و ۶۰۰ متری پناه گرفتند و امروز صبح بعد از یک هفته با مساعد شدن وضعیت جوی به وسیله یک فروند بالگرد بازگشتند.

وی با اعلام این که اجساد دو کوهنورد تهران در ارتفاعات گرده آلمان ها باقی مانده است ، توضیح داد : در حال حاضر ارتفاع برف در بلندی های منطقه بیش از یک متر و نیم است که با توجه به جدید بودن این برف و ارتفاع آن احتمال بروز بهمن و از سوی دیگر شیب زیاد در گرده آلمان ها انتقال اجساد امکان پذیر نیست.

دو کوهنورد تهرانی جمعه ۱۷ دی ماه به قله علم کوه صعود کردند ولی به علت بارش برف و برودت روز پنجشنبه ۲۳ دی ماه تقاضای امداد رسانی کردند که بلافاصله گروه امداد و نجات کوهستان هلال احمر با بالگرد برای کمک به این ارتفاعات اعزام شد. با رسیدن امدادگران به ارتفاع چهارهزار و ۷۰۰ متری و پیدا کردن کوهنوردان ، مشخص شد که یکی از آنها جان باخت و یکی دیگر هم که بشدت سرما زده شده بود که حین انتقال جانش را از دست داد.

اعضای تیم تجسس کوهستان پس از آن که در ارتفاعات علم کوه زمین گیر شده بودند ، اعلام کردند که با آگاهی از وضعیت جوی علم کوه تجهیزات کافی و ذخیره غذایی کافی برای استقرار حدود سه تا چهار روز را با خود همراه دارند.

علم کوه با ارتفاع چهار هزار و ۸۵۰ متر در مرکز رشته کوه تخت سلیمان واقع در شهرستان کلاردشت قرار دارد و بعد از دماوند دومین قله بلند ایران به شمار می رود. دیواره ای که در دامنه شمالی قله

علم کوه قرار دارد ، از فنی ترین و سخت ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره نوردی کشور محسوب می شود.

رشته کوه های تخت سلیمان بیش از یکی  ۴۵ قله بالای چهار هزار متر د ارد و به خاطر داشتن یخچال های متعدد ، برف چال ها و دیواره ها ، همواره مورد توجه کوهنوردان و گردشگران داخلی و خارجی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha