گردشگری روستایی اولویت توسعه این صنعت در تربت‌حیدریه است

تربت‌ حیدریه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت‌ حیدریه گفت: تقویت گردشگری روستایی در این شهرستان، با وجود روستاهای برخوردار از قابلیت های تاریخی، فرهنگی و طبیعی، یکی از اولویت‌های توسعه صنعت گردشگری در این خطه واقع در جنوب مرکزی خراسان رضوی است.

علی محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حصار، رودمعجن، صنوبر، بسک و بکاول از روستاهای هدف گردشگری در این شهرستان هستند و معرفی جاذبه های گردشگری این نواحی زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری تربت حیدریه و ایجاد اشتغال و خودکفایی در این مناطق است.

وی ادامه داد: روستای "صنوبر" در منطقه میانکوه با جریان "رودخانه شصت‌دره" محیطی خوش آب و هوا و سرسبز با مناظر طبیعی جذاب و بسیار و چشم‌نواز دارد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت‌ حیدریه گفت: این مسیر ۱۷ کیلومتری طبیعی از روستای صنوبر تا بخش مرکزی شهرستان در امتداد ضلع شمال غربی آن از جذابیت فراوانی برای گردشگران و طبیعت گردان برخوردار است. 

وی افزود: "رود معجن" روستایی از توابع بخش بایگ در ۴۸ کیلومتری شمال ‌غربی تربت‌حیدریه نیز در موقعیتی کوهستانی همراه با چشم‌انداز رودخانه پرآب، آبشار بلند و کوههای مرتفع، یکی دیگر از توانمندی های این شهرستان برای تقویت گردشگری روستایی محسوب می‌شود. 

محمدی ادامه داد: روستای "بکاول" در دهستان بالاولایت واقع در کیلومتر ۲۰ جاده تربت‌حیدریه - مشهد هم به خاطر مناظر طبیعی زیبا، گیاهان دارویی، بافت قدیمی روستا با خانه‌هایی طبقاتی از سنگ و گل همانند ماسوله گیلان، درخت بید ۳۵۰ ساله و همچنین اثری طبیعی موسوم به "درخت باروری" دیگر ظرفیت جذاب این شهرستان برای جلب نظر گردشگران است.

وی گفت: روستای "بسک" واقع در ۲۵ کیلومتری شمال غربی تربت‌حیدریه نیز میراثدار ۱۰ قرن هنر و صنایع دستی مرتبط با ابریشم‌کشی است که با عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته "ابریشم‌کشی" در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و همچنان بافت سنتی تاریخی معماری کهن خود را حفظ کرده است. 

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت‌ حیدریه در ادامه گفتگو با خبرنگار ایرنا به "رزگ،سرخ‌آباد، کامه، حاج‌بیگی، شوربیگ، سیوکی، قلعه نو و دافی" به عنوان دیگر روستاهای برخوردار از قابلیتهای تاریخی، فرهنگی و طبیعی در شهرستان تربت‌حیدریه اشاره و بیان کرد: زیرساختهای گردشگری این روستاها توسط اداره میراث فرهنگی، بخشداری ها و دهیاران در حال ایجاد و تکمیل است. 

محمدی ادامه داد: نوروز ۱۴۰۱ هر روز یک جاذبه گردشگری به ویژه در بخش روستایی تربت‌حیدریه به مسافران و گردشگران معرفی خواهد شد. 

وی گفت: هم‌اینک نیز روستاهای "رودمعجن، حصار، صنوبر، بسک و بکاول" به خاطر برخورداری از اقامتگاههای بومگردی مقصد گردشگران و آماده پذیرش از آنان هستند. 

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. ۷۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند.

تربت‌حیدریه دارای چهار بخش "مرکزی، جلگه رخ، کدکن، بایگ" و چهار شهر، هشت دهستان و ۱۳۶ روستا است.

شهر ۱۲۰ هزار نفری تربت‌حیدریه با وسعت ۵۳ کیلومترمربع، چهارمین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی بعد از مشهد، سبزوار و نیشابور محسوب می‌شود.

شاخص‌ترین سوغات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست تولید را آن را دارد "زعفران" است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha