تولید عسل امسال در ابرکوه بر اثر خشکسالی ۳۰ درصد کاهش یافت

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به تداوم ۲۵ سال پدیده خشکسالی در این شهرستان گفت: امسال زنبورداران ۱۶ تن عسل برداشت کردند که این میزان تولید نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش دارد.

علی محمد هوشمند روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا علت کاهش تولید این ماده غذایی را بیماری زنبورعسل، کاهش بارندگی، خشکسالی و رویش کم گیاهان مرتعی در عرصه های طبیعی ذکر کرد.

وی متوسط تولید عسل در هرکلنی را با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی هشت تا ۱۰ کیلوگرم ذکر کرد که به گفته وی این عدد امسال باتوجه به پدیده خشکسالی به چهار تا پنج کیلوگرم کاهش یافت .

هوشمند با اشاره به اینکه ابرکوه یکی از قطب های مهم کشاورزی یزد است، خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری در فعالیت های مرتبط با حوزه کشاورزی مانند پرورش زنبورعسل با توجه به بستر مناسب آن ، نقش تأثیرگذاری در رونق تولید و اشتغال منطقه دارد.

۷۰ زنبوردار در تولید عسل فعالیت  دارند

وی  بابیان اینکه هم اکنون حدود چهار هزار و ۵۰۰ کلنی زنبورعسل در این شهرستان وجود دارد، اضافه کرد: زنبورداران برای تولید این ماده غذایی در فصل بهار و تابستان برای استفاده زنبورها از گل‌های طبیعی به مناطق ییلاقی استان‌ های چهارمحال و بختیاری، جنوب فارس و بوشهر سفر می‌کنند.

این مسوول خاطرنشان کرد: هم اکنون ۷۰ زنبوردار در شهرستان فعالیت دارند و زمینه توسعه فعالیت های اقتصادی این صنعت در شهرستان فراهم است .

ابرکوه رتبه سوم تولید محصول دامی استان را در اختیار دارد و سالانه حدود ۴۰ هزار تن فرآورده های دامی شامل پنج هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ ، یکهزار و ۶۳۰ تن گوشت قرمز ، ۲۴ هزار و ۷۵۰ تن شیرخام، ۱۶ تن عسل و چهار هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ تولید  می کند که ۷۰ درصد آن در بازار سایر استان‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می شود.

این میزان تولید حاصل پرورش سه میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه جوجه یک روزه در ۷۵ واحد مرغداری ، ۱۵۰ هزار راس گوسفند و بز، هشت هزار و ۵۰۰ راس گاو شیری و پنج هزار کلنی زنبور عسل است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha