۱۲۰ درخواست تشخیص و حل اختلاف روابط کار طی ۹ ماه در اردستان‌ ثبت‌ شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: ثبت درخواست تشخیص و حل اختلاف در حوزه روابط کار از طریق سامانه در ۹ ماهه سال جاری به ۱۲۰ فقره رسیده که‌ نسبت به سال ۱۳۹۹ که‌ ۸۵ پرونده بوده افزایش قابل توجه دارد.

مهدی خانی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا درباره روابط کار و درخواست هیات تشخیص افزود: با توجه به مشکل‌های ناشی از کرونا و تعطیل بودن نشست‌های کارگروه رسیدگی به درخواست‌های کارگری تعدادی از پرونده‌ها از سال ۱۳۹۹ به امسال منتقل شده و یکی از شرکت‌های ارتباطی نیز افزون بر ۲۰ نیروی کار خود را تعدیل کرده که این موردها افزایش تعداد پرونده‌ها را به همراه داشته است.

وی اضافه کرد: بر این پایه، از مجموع ۱۲۸ پرونده ثبت شده در سامانه روابط کار تاکنون به ۵۰ پرونده رسیدگی و حکم لازم صادر شده است.

تشکیل ۲ شرکت تعاونی جدید

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان درباره اقدام‌های بخش تعاون اظهار داشت: در سال جاری ۲ شرکت تعاونی در زمینه قنات مهاباد(آبران) و فرش دستباف در اردستان تشکیل شده است.

خانی به موضوع نظارت در بخش تعاون اشاره کرد و گفت: نظارت مستمر بر برگزاری مجمع‌ شرکت‌های تعاونی، برگزاری نشست‌های آموزشی و آشنایی باشرکت‌های تعاونی برای تعاونگران با همکاری مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای اردستان و پاسخگویی و انجام مکاتبه‌های اداری در زمینه‌های مختلف از جمله فعالیت‌های انجام شده است.

۳۶۵ مورد بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار

این مسوول اظهار داشت: افزون بر ۳۶۵ مورد بازرسی از واحدهای مشمول قانون کار در ۹ ماهه سال جاری از سوی بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان صورت گرفته است.

وی افزود: در این مدت، ۵۱ پرونده مشاغل سخت و زیان‌آور، ۱۷ پرونده حادثه ناشی از کار بررسی و گزارش لازم تهیه و برای رسیدگی به مرجع قضایی  ارسال شده است.

به گفته وی، در ۹ ماهه امسال ۴۲ مورد تحقیق پرونده‌های هیات تشخیص، تصویب ۳ مورد آیین‌نامه انضباطی، صدور ۶ مورد گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی و ۲ مورد گواهینامه مسوول ایمنی صورت گرفته است.

خانی درباره اقدام‌های بخش اموراجتماعی و روابط عمومی گفت: برگزاری نشست‌های آموزشی در زمینه آسیب‌های اجتماعی از جمله افسردگی، اعتیاد و طلاق با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان، تقدیر از ۲ نفر از کارگران نمونه (جشنواره اشتغال)، تقدیر از زنان سرپرست خانوار قشر کارگری با هماهنگی اداره بهزیستی، شرکت فعال در آیین‌های ملی و مذهبی، بازدید از واحدهای کارگری، خانه‌های بهداشت، نمازخانه‌ها و شرکت در نشست‌های مرتبط از جمله مواد مخدر و رابطان بهداشت از جمله اقدام انجام‌شده در ۹ ماهه امسال است.

پرداخت ۴۳۸ میلیون تومان تسهیلات مشاغل

وی درخصوص سهمیه تسهیلات اشتغال شهرستان در سال جاری اظهار داشت: در این ارتباط به ۲۴ نفر متقاضی دریافت تسهیلات، ۴۳۸ میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده است.

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: در سال گذشته در مجموع ۲۳۷ درخواست ثبت شده و امسال ۱۲۸ نفر بیمه بیکاری دریافت کردند.

خانی با اشاره به فعالیت ۱۵ کارخانه بالای ۵۰ نفر نیرو در اردستان اظهار داشت: در سال جاری افزون بر ۳۶۵ مورد بازرسی از محیط کار انجام شد، ۱۷ مورد حادثه کاری به وقوع پیوست که یک فوتی به همراه داشت.

چالش کم‌توجهی به مهارت‌آموزی

به گفته وی، در سه سال گذشته با وجود تلاش زیاد در خصوص مهارت‌آموزی از سوی مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مشارکت افراد مرتبط در اردستان کم بوده و کارفرمایان هم به اصطلاح در دقیقه ۹۰ دنبال نیروی متخصص بودند که این مورد از چالش‌های پیش روی شهرستان است.

وی تصیح کرد: در صورت تداوم این روند، طرح‌های صنعتی و کارخانه‌های تولیدی راه‌اندازی‌ شده با کمبود نیروی کار عادی، فنی و آموزش دیده مواجه خواهند شد و کارفرمایان مجبورند نیروی کار مورد نیاز خود را از دیگر نقاط کشور تامین کنند.

اردستان ۶۶ واحد صنعتی دارد که در این بین ۴۰ واحد با ظرفیت اشتغال یک‌هزار و ۵۰۰ نفر فعال هستند.

شهرستان اردستان با افزون بر ۴۳ هزار نفر جمعیت در ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha