استاندار هرمزگان روند خروج آب از سد استقلال میناب را بررسی کرد

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان سه شنبه شب با حضور در اتاق کنترل سد استقلال شهرستان میناب، روند اقدامات در حال انجام برای خروج آب از این سد را مورد پایش قرار داد.

مهدی دوستی با اعلام این خبر افزود: هم اکنون دبی خروجی آب از سد استقلال، ۱۱۰۰ مترمکعب بر ثانیه است که نسبت به ساعات پیش حدود ۵۰۰ مترمکعب کاهش داشته است و شرایط تحت کنترل است.
وی بیان داشت: اما با توجه به حجم بالای خروجی آب از سد استقلال میناب، تخلیه کامل روستاهای تمبک و مازغ باید در اولویت قرار بگیرد.
استاندار هرمزگان اظهارداشت: همچنین با توجه به بارش های اخیر، ساکنان روستاهای پایین دست سدهای شمیل و نیان نیز باید اقدام‌های احتیاطی را انجام دهند و از رفت و آمدهای غیرضروری در جاده ها و مسیل ها خودداری کنند.
رضا مدرس معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان و جانشین ستاد مدیریت بحران استان نیز از روز گذشته (سه شنبه) به منظور رصد لحظه ای اقدام‌ها در منطقه میناب مستقر هستند.
فرماندار میناب دقایقی قبل اعلام کرد حجم قابل توجه سیلاب درحال ورود به سد استقلال میناب بود که شرکت آب منطقه ای نتوانسته حجم آن از محاسبه کند و به همین دلیل دستور آمادگی کامل و تخلیه همه روستاهای پایین دست این سد صادر شده است.
براساس اطلاعات منتشره هواشناسی هرمزگان میزان بارش از ۲۴ دی ماه تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه امروز در رودان ۱۹۰ میلی متر، میناب ۱۳۱ میلی متر، بستک ۱۲۴ و یک دهم میلی متر، حاجی آباد ۱۲۳ و پنج دهم میلی متر، پارسیان ۱۰۹ میلی متر، بندرعباس ۱۰۸ میلی متر، سیریک ۷۳ میلی متر، لاوان ۴۸میلی متر، بشاگرد ۴۵ میلی متر، قشم دریایی  ۳۷ و پنج دهم میلی متر بوده است.
ساکنان شهرستان خمیر هم شاهد ۳۳ و سه دهم میلی متر، بندرلنگه ۳۱ و ۹ دهم میلی متر، قشم فرودگاهی ۲۳ و هشت دهم میلی متر، کیش ۲۱ و هشت دهم میلی متر، سیری چهار و یک دهم میلی متر، ابوموسی سه و ۹ دهم میلی متر و جاسک ۲ و نیم میلی متر بوده اند.
روستاهای تمبک بالا و پایین ومازغ بالا و پایین در شهرستان میناب هم تخلیه شده‌اند و مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفته بود راه دسترسی ۱۰۵ روستا در بارندگی و طغیان رودخانه‌های فصلی مسدود شده است و برخی از روستاها با مشکل قطعی آب و برق هم روبه‌رو شده اند.
شهرستان میناب پر جمعیت ترین شهرستان استان هرمزگان بعد از بندرعباس است این شهرستان با پنج هزار و ۳۹۳ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که از شمال به رودان، از جنوب به بشاگرد و سیریک، از شرق به استان کرمان، از غرب به بندرعباس و دریای عمان  محدود شده است.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha