۳۱ هزار مسکن روستایی کم‌دوام در خراسان جنوبی وجود دارد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر بیش از ۳۱ هزار مسکن روستایی کم‌دوام در روستاهای این استان وجود دارد که نیازمند بازسازی است.

قاسم تنها روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۸۸ هزار و ۸۳۵ واحد مسکونی براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ در استان خراسان جنوبی وجود دارد و از ابتدای اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی در سال ۱۳۸۴ تاکنون بیش از ۴۷ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی مقاوم‌سازی، نوسازی و بازسازی شده که ۵۰ درصد خانوار روستایی استان از آنها بهره‌مند شده‌اند.

وی گفت: اکنون شاخص مقاوم‌سازی روستاها در استان خراسان جنوبی بیش از ۵۳ درصد و فراتر از متوسط کشوری است.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان جنوبی اظهار داشت: داشتن مسکن روستایی مقاوم یک حق اجتماعی برای روستاییان است و بنیاد مسکن با همه توان این مطالبه روستاییان را پیگیری می‌کند.

وی افزود: در سال‌هایی نه چندان دور بسیاری از واحدهای مسکونی روستایی در برابر کمترین زمین‌لرزه آسیب‌پذیر بود در حالی که با اجرای طرح‌های مقاوم‌سازی، تاب‌آوری ساختمان‌های روستایی افزایش یافته است.

تنها با اشاره به طرح‌های بنیاد مسکن برای بازسازی و نوسازی منازل روستایی گفت: علاوه بر برنامه نوسازی و مقاوم‌سازی که هر سال اجرا می‌شود در قالب طرح ملی مسکن نیز بنیاد مسکن باید از مجموع ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تعداد ۲۰۰ هزار واحد در قالب مسکن روستایی و ۲۰۰ هزار واحد در قالب مسکن شهری در شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت احداث کند.

وی بیان کرد: با توجه به این موارد، سهمیه خراسان جنوبی از مسکن روستایی سالی چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی است که با توجه به ادغام ۲ طرح نهضت ملی مسکن و اقدام ملی مسکن تاکنون ۲ هزار و ۹۳۶ نفر احراز هویت و تایید نهایی شده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی افزود: از این تعداد متقاضیان ۲ هزار و ۸۹۹ واحد واریز وجه داشته و عملیات اجرایی برای هزار و ۸۷۷ واحد آغاز شده است.

وی مبلغ تسهیلات مسکن روستایی به ازای هر واحد را ۱۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۰ ساله و کارمزد پنج درصد اعلام کرد و گفت: این مبلغ پس از ابلاغ تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha