روستاهای پایین دست سد استقلال میناب درحال تخلیه شدن است

بندرعباس - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: روستاهای پایین دست سد استقلال میناب که در معرض خطر سیلاب ناشی از باز شدن دریچه‌های سد استقلال میناب قراردارند درحال تخلیه است.

مهرداد حسن زاده سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کار بایستی به سرعت انجام شود تا از بروز خسارت به مردم جلوگیری شود همچنین تعدادی از منازل اهالی روستای حسن لنگی در مسیر بندرعباس به شهرستان های میناب و رودان هم تخلیه شده است.

وی ادامه داد: استاندار هرمزگان در حسنلنگی حضور داشته و درحال مدیریت شرایط است، ما هم اکنون در حوالی روستای چاه اسماعیل میناب درحال حرکت به سمت میناب هستیم و بارندگی بسیار شدیدی درجریان است.

وی اضافه کرد: فرماندار میناب از ابتدای بارندگی‌ها به صورت میدانی در صحنه حضور داشته و تاکنون توانسته شرایط را مدیریت کند و با توجه به حجم بسیار بالای سیلاب ورودی به سد استقلال میناب امیدواریم کمترین خسارت‌ها به این شهرستان وارد شود.

فرماندار میناب دقایقی قبل اعلام کرد حجم قابل توجه سیلاب درحال ورود به سد استقلال میناب بود که شرکت آب منطقه ای نتوانسته حجم آن از محاسبه کند و به همین دلیل دستور آمادگی کامل و تخلیه همه روستاهای پایین دست این سد صادر شده است.

براساس اطلاعات منتشره هواشناسی هرمزگان میزان بارش از ۲۴ دی ماه تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه امروز در رودان ۱۹۰ میلی متر، میناب ۱۳۱ میلی متر، بستک ۱۲۴ و یک دهم میلی متر، حاجی آباد ۱۲۳ و پنج دهم میلی متر، پارسیان ۱۰۹ میلی متر، بندرعباس ۱۰۸ میلی متر، سیریک ۷۳ میلی متر، لاوان ۴۸میلی متر، بشاگرد ۴۵ میلی متر، قشم دریایی  ۳۷ و پنج دهم میلی متر بوده است.

ساکنان شهرستان خمیر هم شاهد ۳۳ و سه دهم میلی متر، بندرلنگه ۳۱ و ۹ دهم میلی متر، قشم فرودگاهی ۲۳ و هشت دهم میلی متر، کیش ۲۱ و هشت دهم میلی متر، سیری چهار و یک دهم میلی متر، ابوموسی سه و ۹ دهم میلی متر و جاسک ۲ و نیم میلی متر بوده اند.

روستاهای تمبک بالا و پایین ومازغ بالا و پایین در شهرستان میناب هم تخلیه شده‌اند و مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفته بود راه دسترسی ۱۰۵ روستا در بارندگی و طغیان رودخانه‌های فصلی مسدود شده است و برخی از روستاها با مشکل قطعی آب و برق هم روبه‌رو شده اند.

شهرستان میناب پر جمعیت ترین شهرستان استان هرمزگان بعد از بندرعباس است این شهرستان با پنج هزار و ۳۹۳ کیلومتر مربع مساحت و حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد که از شمال به رودان، از جنوب به بشاگرد و سیریک، از شرق به استان کرمان، از غرب به بندرعباس و دریای عمان  محدود شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha