۲۸ دی ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۰۲
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 84618480
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

گفت و گوی تلفنی بلینکن و لاوروف درباره اوکراین

نیویورک -ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه به وقت محلی به صورت تلفنی در خصوص تعاملات اخیر دیپلماتیک میان دو کشور و همچنین موضوع اوکراین گفت و گو کردند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، امروز با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مورد گفت و گوهای ثبات راهبردی برگزار شده در ۱۰ ژانویه، نشست شورای ناتو-روسیه برگزار شده در ۱۲ ژانویه و نشست های شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری در اروپا برگزار شده در ۱۳ ژانویه گفت و گو  کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: وزیر امور خارجه آمریکا بر اهمیت ادامه مسیر دیپلماتیک جهت کاهش تنش‌ها در ارتباط با افزایش نگران کننده حضور نظامی ارتش روسیه در اوکراین و نزدیکی آن تاکید کرد.

به گفته وی، بلینکن همچنین بر تعهد قاطع آمریکا به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید و خاطرنشان کرد هرگونه بحث در مورد امنیت اروپا باید متحدان ناتو و شرکای اروپایی از جمله اوکراین را دربرگیرد.

به گزارش ایرنا، لاوروف روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با گوردان گرلیچ رادمن وزیر امور خارجه کرواسی گفت که ادعای آمریکا مبنی بر تدارک روسیه برای عمل تحریک آمیز در منطقه دونباس (در شرق اوکراین) به منظور زمینه سازی برای تهاجم به اوکراین، اطلاعات کاملا نادرست است.

وی افزود: از یاد نبریم که مقام های آمریکایی بارها از امکان تهاجم روسیه به اوکراین سخن گفته و در این مورد ادعاهای بی اساس مطرح کرده اند.

وزیر خارجه روسیه در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آمریکا ۱۸ سناریو در مورد متشنج شدن اوضاع اوکراین طراحی کرده اند، به کنایه گفت: به احتمال زیاد وزارت امور خارجه آمریکا مسابقه برای تهیه سناریوهای در مورد متشنج شدن وضعیت اوکراین برگزار می کند.

وی ادامه داد: به نظرم آمریکا ۱۷ سازمان اطلاعاتی و سرویس ویژه دارد و ممکن است این سازمان ها بعلاوه وزارت امور خارجه آمریکا رقم ۱۸ را تشکیل داده باشند.

به گزارش ایرنا، ویکتوریا نولاند، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، در مصاحبه با فایننشال تایمز، ادعا کرد که حمله سایبری بزرگ علیه اوکراین در روز جمعه "بخشی از روش های بازی روسیه" است که قبلا نیز از آن استفاده کرده است.

نولاند در این خصوص گفت: من قصد ندارم ۱۸ سناریو مختلف را توضیح بدهم. تعهد و گفت و گوی ما با متحدان مان بر این است که اگر روسیه به هر شکلی این اقدام را انجام دهد، سختی های شدیدی را علیه آن اعمال خواهیم کرد.

گفت و گوهای امنیتی راهبردی روسیه و آمریکا در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۰ دی) و نشست شورای ناتو و روسیه  ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از جمله اقدامات برای کاستن از تنش‌های دو جانبه برگزار شد.

منطقه دونباس با ساکنان روس تبار در شرق اوکراین واقع شده است و از سال ۲۰۱۴ میلادی روس‌های این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک تاسیس کرده و دولت‌های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده‌اند.روسیه بارها خواستار مذاکره دولت اوکراین با نمایندگان این دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل و فصل اختلافات شده است اما کی یف مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان متهم و مذاکره با نمایندگان این مناطق را رد می‌کند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha