نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) برگزیدگان خود را شناخت

زنجان - ایرنا - در آیین اختتامیه نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) که با حضور معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای امام خمینی(ه) برگزار شد، برگزیدگان بخش‌های مختلف این رویداد ادبی معرفی شدند.

به گزارش ایرنا بر اساس رأی هیات داوران در بخش تک اثر شعر فارسی، افسانه سادات حسینی از نیشابور عنوان برگزیده را به دست آورد.  
حسن خسروی وقار از قم، آرزو سبزوار قهفرخی از چهارمحال بختیاری(فرخ شهر)، علیرضا رجبعلیزاده از کاشان و حسن بهرامی از گچساران از دیگر نامزدهای این بخش بودند.  

در بخش کتاب فارسی سید علی شکرالهی از اصفهان به عنوان نفر برگزیده معرفی شد.  
در این بخش مسلم فدایی از گنبد کاووس نفر شایسته تقدیر شناخته شد.
حسنا محمدزاده از کاشان، رحمت الله رسولی مقدم از یاسوج، حامد حسین خانی از کرمان، مواد جعفری نسب از سبزوار  و مرجان بیگی فر از شهرکرد از دیگر نامزدهای این بخش بودند.  

در بخش تک اثر شعر ترکی،  وحید طلعت از ارومیه به عنوان نفر برگزیده و پرویز سودی از زنجان شایسته تقدیر شناخته شدند.  
مهدی میرزا رسولزاده از اردبیل، ملاحت نادری از تبریز و بهزاد بیات فرد از زنجان از دیگر نامزدهای این بخش بودند.  

در بخش کتاب شعر ترکی عارف ساسانی از مراغه به عنوان نامزد دریافت این بخش بود.  

در بخش پژوهش و کتاب، عاصم اسدی از زنجان عنوان برگزیده و وحید رحمانی از زنجان عنوان شایسته تقدیر را کسب کردند.  
میترا سادات دهقانی از سمنان، علی اصغرمقنی از تبریز  و دنیا تورج از  تهران دیگر نامزدهای این بخش بودند.  

گفتنی است محمد سلمانی، غلامرضا طریقی و بهروز یاسمی داوران بخش شعر فارسی و سعید سلیمان‌پور و علی کریمی داوران بخش شعر ترکی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) بودند. 
مهدی محبتی و قربان ولیئی هم داوری بخش پژوهش و کتاب این رویداد ادبی را برعهده داشتند. 

 دبیری این رویداد ادبی را اسماعیل امینی شاعر و استاد دانشگاه برعهده داشت.  

به گزارش ایرنا،  نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی)  شامل سه بخش کتاب (مجموعه غزل فارسی و غزل ترکی چاپ شده بین ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸)، تک‌اثر (شعر فارسی و ترکی (پنج اثر از هر شرکت‌کننده) و پژوهش (شامل پایان‌نامه و کتاب با موضوع غزل‌های حسین منزوی) بود.  

به گفته محمد ربیع احمدخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و دبیر اجرایی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) در مجموع ۴۶۶ نفر از سراسر کشور و نیز از چند کشور، با هزارو ۸۲۷ اثر در این رویداد ادبی شرکت کردند.  

دوسالانه جایزه ملی غزل، به نام و یاد حسین منزوی برگزار می‌شود. منزوی، غزل سرای برجسته معاصر، در سال ۱۳۲۵ در زنجان متولد شد. وی از سنین جوانی سرودن شعر را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۶ به عنوان شاعر خود را مطرح کرد و غزل های او مورد توجه غزل سرایان قرار گرفت.
از منزوی آثار متعددی برجای مانده است که ازآن جمله می توان به کتاب های' با عشق در حوالی فاجعه'، 'از شوکران و شکر'، ' با عشق تاب می آورم'، ' حنجرهٔ زخمی تغزل' و گزیده اشعار 'از ترمه و تغزل' اشاره کرد.
حسین منزوی در سال ۱۳۸۳ پس از مدتها تحمل رنج بیماری قلبی در بیمارستان شهید رجایی تهران درگذشت و در زادگاهش (شهر زنجان) به خاک سپرده شد.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha