حسین منزوی به قالب غزل جامه نو پوشاند

زنجان – ایرنا – معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در روزگار معاصر، حسین منزوی با اشعار بلندی که سرود به غزل جامه نو پوشاند.

یاسر احمدوند  شامگاه سه شنبه در آیین اختتامیه نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) با بیان اینکه شعر زبان عالم غیب است، افزود: شعر برداشت و الهامی است که شاعر از غیب عالم می گیرد و آیینه ای می شود برای بازنمایی آنچه که از آن عالم کشف و مشاهده می کند و غزل لطیف ترین زبان کشف عالم غیب است.

وی به جایگاه حسین منزوی در غزل فارسی اشاره کرد و افزود: شاید بتوان در کنار حسین منزوی از سیمین بهبهانی، محمدعلی بهمنی به عنوان اضلاع مثلثی نام برد که پرچمداران غزل نو و معاصر هستند که هم تلاش های زبانی ارزشمندی در قالب غزل داشتند و هم تلاش هایی در تصویرسازی نو کردند.

احمدوند اظهار داشت: حسین منزوی پیوندی بین سنت و دوره نو بود، با اینکه به نوجویی و نوگرایی علاقه داشت، اما این را در چارچوب قالب اصیل غزل می جست.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر چه روزگار سر ناسازگاری با حسین منزوی داشت، در عشق ناکام بود و عشقش به جدایی کشید ولی این جدایی هم عاملی برای برافروخته تر شدن و پر بار شدن مفاهیم عمیق و آتشین شدن غزل های منزوی شد.

احمدوند با بیان اینکه منزوی از قبل از انقلاب چهره شد، گفت: او پس از پیروزی انقلاب نیز یکی از استوانه های شعر در کشور شد.

وی افزود: امیدوارم توجه به حسین منزوی برای شهر زنجان پُربرکت باشد و جوانان شاعر این دیار روز به روز درخشش بیشتری داشته باشند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در تاریخ ما آنجایی که همه زبان ها و قالب ها درماندند، شعر به یاری آمده است و باید قدر این موهبت و نعمت الهی را بسیار دانست.

احمدوند افزود: شعر محصول اقلیم این سرزمین ارزشمند و ثمره این آب و خاک است و باید آن را پاس داشت، تقویت کرد و غنا بخشید.

وی با بیان اینکه باید میزبان و پاسبان شعر باید باشیم، خاطرنشان کرد: در هجوم پلشتی ها و زشتی های این روزگار، لطافت ادب فارسی می تواند جان ما و جان فرزندانمان را محافظت کند، ادب و ادبیات وقتی آمیخته به خانواده ها شود، مصونیت از بسیاری از انحرافات و کژی ها را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) شامل سه بخش کتاب (مجموعه غزل فارسی و غزل ترکی چاپ شده بین ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸)، تک‌اثر (شعر فارسی و ترکی (پنج اثر از هر شرکت‌کننده) و پژوهش (شامل پایان‌نامه و کتاب با موضوع غزل‌های حسین منزوی) بود.  

 دبیری این رویداد ادبی را اسماعیل امینی شاعر و استاد دانشگاه برعهده داشت.  

به گفته محمد ربیع احمدخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و دبیر اجرایی نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل (حسین منزوی) در مجموع ۴۶۶ نفر از سراسر کشور و نیز از چند کشور دیگر، با هزار و ۸۲۷ اثر در این رویداد ادبی شرکت کردند.  

نخستین دوسالانه جایزه ملی غزل، به نام و یاد حسین منزوی برگزار می‌شود. منزوی، غزل سرای برجسته معاصر، در سال ۱۳۲۵ در زنجان متولد شد. وی از سنین جوانی سرودن شعر را آغاز کرد و در سال ۱۳۴۶ به عنوان شاعر خود را مطرح کرد و غزل های او مورد توجه غزل سرایان قرار گرفت.
از منزوی آثار متعددی برجای مانده است که ازآن جمله می توان به کتاب های' با عشق در حوالی فاجعه'، 'از شوکران و شکر'، ' با عشق تاب می آورم'، ' حنجرهٔ زخمی تغزل' و گزیده اشعار 'از ترمه و تغزل' اشاره کرد.
حسین منزوی در سال ۱۳۸۳ پس از مدتها تحمل رنج بیماری قلبی در بیمارستان شهید رجایی تهران درگذشت و در زادگاهش (شهر زنجان) به خاک سپرده شد.  

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha