ایران تنها تولیدکننده نانوداروی ضدسرطان سینه در منطقه اوراسیا

تهران- ایرنا- متخصصان ایرانی توانستند با بهره‌گیری از فناوری نانو، دارویی برای درمان سرطان سینه (تراسـتوزوماب اِمتاسـین emtansine Trastuzumab) با قابلیت تجمیع روش‌های ایمونوتراپی و شـیمی‌درمانی تولید کنند. به این ترتیب ایران اولین کشور در منطقه اوراسیا است که توانسته به این فناوری دست یابد.

دکتر کیوان حاجی احمدی یکی از اعضای این شرکت دانش بنیان است. وی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در خصوص این محصول و دستاورد جدید توضیح داد: محصول تراستوزوماب امتاسین به صورت تک دارویی برای درمان بیماران مبتلا به سـرطان متاسـتاتیک سینه HER۲ مثبـت کـه قبلا تراسـتوزوماب و تاکسـان را به طـور جداگانه یا ترکیبـی دریافـت کرده اند، تولید شده است.

وی بیان کرد: این دارو یـک ترکیـب زوج شـده یـا کونژوگـه (Conjugate) آنتی بـادی دارو اسـت و در آن تراسـتوزوماب بـه عنوان آنتی بادی مونوکلونـال انسـانی از نـوع IgG۱ HER۲-anti از طریـق یـک مولکـول اتصال دهنـده بـه DM۱ (مشـتق شـده از میتانسـین) بـه عنـوان مهارکننـده میکروتوبـول، متصل شـده اسـت. این دارو پـس از اتصال بـه گیرنـده HER۲ کـه گیرنده اختصاصی سـلول های سـرطانی اسـت، به واسـطه گیرنده های درون سـلولی، منجر به آزادسـازی DM۱ بـه داخـل سـلول و متعاقـب آن مـرگ سـلول سـرطانی خواهد شـد.

حاجی احمدی با اشاره به اینکه ایران دومین تولیدکننده این دارو در دنیا است، گفت: این دارو در دسته درمان های بیولوژیکی قرار می گیرد و کمترین آسیب را با سلول های سالم وارد می کند. 

حاجی احمدی اظهار داشت: مزیت منوکلونال آنتی بادی این است که به صورت هدفمند بافت سرطان را مورد حمله قرار می دهد و ما در این تکنولوژی با استفاده از فناوری نانو یک داروی ضدسرطان شیمی درمانی که بسیار سمی است و قابلیت تزریق به بدن در شرایط معمولی را ندارد، با اتصال به منوکلونال آنتی بادی وارد بدن کرده و در محل سلول سرطانی آزاد می کنیم.

ایران تنها تولیدکننده نانوداروی ضدسرطان سینه در منطقه اوراسیا

وی ادامه داد: به این ترتیب اثربخشی دارو افزایش و عوارض دارویی نیز به شدت کاهش می یابد. این دارو بیشتر برای سرطان های سینه که متاستاز شده اند، تجویز می شود.

حاجی احمدی یادآور شد: افزایـش اثربخشـی و کاهـش عـوارض جانبـی بـه وسـیله بهره گیـری از دو عامـل اختصاصی آنتی بادی هـا نسـبت بـه سـلول های سـرطانی ویـژه و سـمیت بـالای توکسـین متصـل بـه آن و نیز اثربخشــی یکســان و قیمــت تمام شــده پایین‌تــر نســبت بــه نمونــه خارجــی از مزیت های این دارو در بازارهای داخلی و خارجی است.

وی گفت: بیمارانی می توانند از این دارو استفاده کنند که درمـان قبلی بـرای بیماری متاستاتیک دریافت کرده باشند یا بیماری آنها در طول درمان کمکی یا ۶ ماه پس از اتمام آن، عود کرده باشد.

به گزارش ایرنا، این محصول یکی از ۵۵ محصول رونمایی شده در نمایشگاه دستاوردهای ستاد نانو در نمایشگاه بین المللی تهران است. این محصولات فناورانه حوزه نانو در قالب نمایشگاهی از محصولات جدید این حوزه در بخش های سلامت و بهداشت، آب و محیط زیست، انرژی، کشاورزی و صنایع غذایی، خودرو و حمل و نقل، صنعت و ساختمان روز ۲۷ دی ماه با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شدند.

علاوه بر این دارو ضدسرطان سینه ساخته شده با فناوری نانو، محصولاتی ایرانی همچون مکمل خوراکی ویتامین دی، نانو مکمل جذب کلسیم، نانو مکمل لیپوزومال پلتفرم، سامانه میکروپلوئید یک نانو دارو، کیت تشخیص انواع مواد مخدر، البسه محافظ امواج ایکس سبک و بدون سرب، جعبه سیاه زنجیره سرد حمل و نقل و کونتگ در حوزه نانو در این نمایشگاه معرفی شدند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha