روسیه و آلمان بر همکاری برای حصول توافق در روند مذاکرات وین تاکید کردند

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و خانم آنالنا بائربوک همتای آلمانی وی که به مسکو سفر کرده است، بر ضرورت همکاری برای حل و فصل مسائل مرتبط با مذاکرات ایران و گروه 1+4 در وین و احیای توافق هسته ای تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، لاوروف  روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای آلمانی خود به همکاری گسترده روسیه با آلمان درباره برجام و مذاکرات وین اشاره کرد.

وزیر خارجه روسیه گفت: با آلمان همکاری بسیار سودمند و پرثمری برای ایجاد شرایط اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک داریم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان نیز با اشاره به اهمیت حصول نتیجه در روند مذاکرات وین، ادعا کرد: زمان برای نجات برجام اندک است.

  بائربوک خاطرنشان کرد: ما نیاز به پیشرفت در مذاکرات داریم.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از دوشنبه ششم دی ۱۴۰۰ آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی داشته است.

انریکه مورا معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در سفر جاری به مسکو، گفت و گو با مقامات روس در خصوص موضوعات مرتبط با امنیت اروپا، مسائل مربوط به ونزوئلا و روند مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ در وین را خوب ارزیابی کرد.

به گزارش ایرنا،  انریکه مورا ، دییلمات ارشد اتحادیه اروپا که این روزها نقش هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در روند گفت و گوهای ایران و گروه ۱+۴ در وین را برعهده دارد، امروز با ماموریتی دیگر به مسکو سفر کرده و هرچند اصل موضوع این سفر مرتبط با گفت و گوهای امنیتی روسیه و اتحادیه اروپا بوده است، وی همچنین درباره روند گفت و گوهای وین نیز با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت و گو کرد.

مورا در توئیتی با اشاره به دیدار با ریابکوف نوشت: نشست بسیار خوبی با سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه درباره معماری امنیتی اروپا، برجام و مذاکرات ونزوئلا داشتیم.

خط و نشان آلمان برای خط لوله نورداستریم 2

وزیر خارجه آلمان در ادامه کنفرانس مطبوعاتی با لاوروف در مورد راه اندازی خط لوله گاز نورد استریم ۲ با بیان اینکه این طرح شامل مفاد منشور انرژی اروپا است، گفت که مراحل برای صدور مجوز راه اندازی این پروژه جریان دارد.

 دیپلمات ارشد آلمانی هشدار داد در صورتی که از مساله انرژی به عنوان سلاح استفاده شود، پیامدهایی ازجمله برای طرح خط لوله گاز نورد استریم۲ خواهد داشت.  

بائربوک همچنین هشدار داد اگر روسیه به اوکراین حمله کند، آلمان طرح انتقال گاز روسیه از به آلمان را متوقف خواهد کرد.

مقامات کرملین بارها تصریح کرده اند که ادعاهای آمریکا، اوکراین ناتو و برخی غربی ها مبنی بر اینکه روسیه قصد حمله به اوکراین را دارد، کاملا بی اساس است و مسکو چنین اقدامی را در دستور کار ندارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha