مدیریت جامع جهانی فرش دستباف در دست بافندگان ایرانی است

شهرکرد- ایرنا- رییس مرکز ملی فرش ایران، با بیان اینکه مدیریت جامع جهانی فرش دستباف در دست بافنده های ایرانی است، گفت که تعداد بافندگان فرش دستباف دارای کارت شناسایی را یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است و علاوه‌بر آن ۵۰۰ هزار نفر بافنده نیز به صورت فصلی فعالیت دارند.

فرحناز رافع روز سه‌شنبه در نشست خبری در شهرکرد افزود: از مجموع بافندگان فعال در کشور ۲۵۰ هزار نفر بیمه تامین اجتماعی هستند.

وی تصریح کرد: برای اینکه بتوان بافندگان بیشتری را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارد، رایزنی‌ها و تلاش‌هایی صورت گرفته که در پی آن هر تعداد نفری که از پوشش تامین اجتماعی حذف شود به ازای ۵۰ درصد آن بافنده جدید زیر پوشش این بیمه قرار گیرد از همین رو این نوید داده می‌شود که اتفاق خوبی در این حوزه برای بافندگان شکل خواهد گرفت.

رافع میزان صادرات فرش ایرانی را سالانه ۴۵۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: برخی صادرات فرش کشور طی سال‌های دهه ۷۰ را بین ۲ تا یک میلیارد دلار عنوان می‌کنند که این رقم واقعی نیست و می‌توان گفت صادرات فرش کشور حدود ۴۵۰ میلیون دلار است.

رییس مرکز ملی فرش ایران صادرات جهانی فرش در سال ۲۰۱۹ را یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: هر زمانی که صادرات فرش ایرای در جهان افول کرده باشد، میزان درصد صادرات فرش جهانی نیز افول داشته چرا که مدیریت جامع جهانی فرش همواره در دست ایران و بافندگان ایرانی است هر چند در سالها اخیر رقیبانی برای فرش ایرانی پیدا شده که اگر روی صادرات و بازاریابی خود کار نکنیم بازار فروش را از دست خواهیم داد.

رافع با بیان اینکه قیمت‌ تمام‌شده فرش دستباف در ایران بالاست، خاطرنشان کرد: برای رفع این چالش باید به سمت تولید فرش‌های هنری هدایت شویم و از تولید فرش‌های تجاری پرهیز شود.

وی، روحیه خودباوری را از نیازمند جدی حوزه فرش دستباف در کشور دانست و گفت: روحیه خوباوری هم در بافنده هم در صادرکننده ضعیف است و این موضوع می‌تواند در از دست دادن بازارهای جهانی موثر واقع شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان و تاجر فرش ایرانی باید برندسازی کنند و از ظرفیت نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های بین‌المللی بهره بگیرند تا بتوان سهم بیشتری از تجارت جهانی فرش دستباف را از آنِ خود کنیم.

رافع، نبود تشکل واحد برای پیگیری مطالبات و برنامه‌های بافندگان فرش دستباف را از دیگر چالش‌های موجود برشمرد و گفت: اتحادیه‌های بسیاری در کشور در حوزه فرش فعال است اما تشکل واحدی تاکنون در این حوزه شکل نگرفته است.

وی در ادامه به ویژگی‌های فرش دستباف چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و افزود: این استان نه تنها بافندگان توانمندی دارد بلکه استفاده از مصالح طبیعی از جمله رنگ گیاهی و پشم مزیت قابل توجهی برای فرش این استان ایجاد کرده است.

رافع با تاکید بر بهره‌گیری از جوانان و فارغ‌التحصیلان رشته فرش تصریح کرد: با برگزاری استارتاپ‌ها و بهره‌گیری از مراکز رشد می‌توان در طراحی، صنایع جانبی و معرفی و فروش فرش اقدامات قابل توجهی انجام داد.

وی افزود: این آمادگی در مرکز ملی فرش ایران وجود دارد که با اختصاص اعتباری به موضوع آموزش و برگزاری جشنواره‌های مختلف از جمله پشم‌چینی در راستای ایجاد ارزش‌افزوده فرش دستباف و معرفی بیش از پیش آن گام‌های موثری برداشته شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه این تصور که بافتن فرش منجر به بیماری اسکلتی، عضلانی می‌شود اشتباه است، تصریح کرد: نه تنها فرش بافتن منجر به بیماری نمی‌شود بلکه بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی را درمان می‌کند و امید به زندگی را در بافندگان افزایش می‌دهد.

رافع یادآورد شد: اگر بافندگان به شیوه درستی پشت دار قالی بنشینند دچار هیچ بیماری نمی‌شوند.

وی، فرش بافی را منبع درآمد خوبی برای بافندگان دانست و گفت: اگر قالی به شیوه درستی بافته و فروخته شود ماهی دست‌کم ۱۵ میلیون تومان برای بافنده درآمدزایی می‌کند.

رافع از تهیه شناسنامه برای فرش‌های ایرانی خبر داد و گفت: در حال حاضر برای فرش‌های دستباف سه نوع شناسنامه تجاری، هنری و گران قیمت صادر می‌شود.

وی همچنین از حضور پررنگ ایران در نمایشگاه‌های جهانی فرش خبر داد و گفت: ایران در نمایشگاه اکسپو که در کشور امارات در حال برگزاری است برای عرضه فرش ایرانی ۲ سالن فعال دارد و در نمایشگاهی که به زودی در روسیه دایر می‌شود برای تجار فرش امکاناتی پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایرنا، یک میلیون و ۷۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف از ابتدای امسال تا پایان آذرماه در کشور تولید شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha