کالاهای فرهنگی با معیار ایرانی اسلامی استانداردسازی می‌شود

تهران- ایرنا- جلسه شورای فرهنگ عمومی به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتخاب ۴ صاحبنظر و ارائه گزارش آخرین وضعیت افکار عمومی درباره مسائل کشور برگزار شد و همچنین نمایشگاه «الگونما» با هدف استانداردسازی کالاهای فرهنگی فاخر در حوزه سبک زندگی ایرانی اسلامی آغاز به کار کرد.

به گزارش عصر روز سه شنبه خبرنگارفرهنگی ایرنا، هفتصد و شصت و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با دو پیش دستور «اعلام نتیجه رای‌گیری درباره انتخاب دونفر صاحب‌نظر در حوزه تبلیغات و ارتباطات» و «معرفی و انتخاب دو نفر از صاحبنظران مسائل فرهنگ و تاریخ اسلام» برای این شورا و دو دستور «گزارش آخرین وضعیت افکار عمومی درباره مسائل کشور» و «بحث و بررسی درباره بازپردازی فرهنگی، سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران»، در مجموعه فرهنگی سرچشمه، در این محل برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که به دلیل برپایی نمایشگاه «الگونما» در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد، سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نتیجه‌ رای‌گیری درباره انتخاب دونفر صاحب‌نظر در حوزه تبلیغات و ارتباطات به انتخاب شورای فرهنگ عمومی کشور در کارگروه تبلیغات محیطی را اعلام کرد و در نهایت آقایان محمدصادق نصراللهی  با مجموع ۹ رای و مجید سلیمانی ساسانی با ۶ رای از مجموع ۱۳ رای انتخاب و عضو کارگروه ضوابط تبلیغات محیطی شدند.

اعضای شورای فرهنگ عمومی از وضعیت افکار عمومی درباره مسائل کشور با خبر شدند

در ادامه این جلسه پیش دستور دوم یعنی معرفی و انتخاب دو نفر از صاحبنظران مسائل فرهنگ و تاریخ اسلام به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تصویب شورای فرهنگ عمومی برای حضور در «شورای سیاست‌گذاری و نظارت بر انتخاب، ساخت و نصب مجسمه و یادمان» انجام و مقرر شد پیشنهادها به دبیرخانه معرفی و رای‌گیری نهایی در جلسه بعدی انجام شود.

در بخش دیگر این جلسه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه یادمان‌ها در سطح شهر حائز اهمیت است، گفت: یادمان‌ها در ضمیر ناخودآگاه ما تاثیر می‌گذارد، تجربه‌های روزمره در شنیده‌ها و دیده‌ها تاثیر دارد و از این رو باید شوراهای اقماری احیا شود.

حجت الاسلام و المسلمین سید سعیدرضا عاملی  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی. افزود: ما درخصوص ساخت و نصب مجسمه و یادمان خوب عمل نکردیم، برای نمونه می‌توان به نمادهای انقلاب اسلامی اشاره کرد، میدان انقلاب نماد انقلاب اسلامی است ولی اتفاق خاصی در این راستا شاهد نیستیم.

در بخش دیگری از این ‌جلسه مهدی رفیعی بهابادی نماینده ایسپا، گزارشی از آخرین وضعیت افکار عمومی درباره مسائل روز کشور ارائه کرد.

در ادامه این جلسه سیدامیر آقایی نماینده بنیاد سپهر انقلاب اسلامی وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی درباره بازپردازی فرهنگی، سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران توضیحاتی را ارائه کرد و سپس بیانیه دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور در همین راستا قرائت و اعضا نظرات خود را در این‌ خصوص بیان‌ کردند.

افتتاح نمایشگاه الگونما

در ادامه جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با حضور اعضای این شورا نمایشگاه الگونما (نمایشگاه تخصصی سبک زندگی و صنایع فرهنگی نسل آینده ایران) افتتاح و اعضای حاضر از این رویداد فرهنگی بازدید کردند.

در نشست خبری این رویداد از حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای افتتاح نمایشگاه الگونما خبر داده شد درحالیکه ابتلای وزیر به بیماری کرونا سبب شد این نمایشگاه در غیاب وی آغاز به کار کند. 

اعضای شورای فرهنگ عمومی از وضعیت افکار عمومی درباره مسائل کشور با خبر شدند

نمایشگاه الگونما در یک نگاه

هدف از برگزاری این نمایشگاه استاندارد سازی واحدکالاهای فرهنگی و کمک به تولید کالاهای خوب و فاخر و مرغوب ایرانی است تا شهروندان با مشاهده استاندارد از اصلی بودن و ایرانی بودن آن محصولات احساس نگرانی برای استفاده فرزندان خود نداشته باشند.

در این نمایشگاه  که تا ۱۱ بهمن ماه در محل مجموعه فرهنگی سرچشمه برپا می باشد، محصولات فرهنگی فاخر و گوشه هایی از زنجیره تولید کالاهای فرهنگی فاخر و ارزشمند ایرانی در حوزه سبک زندگی ایرانی اسلامی ، صنایع خلاق فرهنگی فاخر  به نمایش عموم قرار می گیرد. 

در این راستا نمایشگاه تخصصی الگو نما بر اساس اولویت پرداختن به سبک زندگی و صنایع فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی به عنوان نهاد هماهنگ کننده دستگاه های فرهنگی کشور افتتاح شده است.

در واقع هدف اصلی الگونما این است که شکل گیری سبک زندگی و نظام فرهنگی شهروندان را از دوران کودکی و نوجوانی مورد توجه قرار دهد و گوشزد کند که اگر می‌خواهیم ابتکار عمل را در عرصه صنایع فرهنگ مصرفی و یا به عبارتی مصرف فرهنگی شهروندان در دست بگیریم باید بتوانیم با استفاده از بازارپردازی فرهنگی، فهم زنجیره ارزشی و شبکه به هم پیوسته از ایده تا بازار در فرهنگ عمل کنیم چراکه رویکرد تک نگارانه و منقطع در فرهنگ فاخر و ترویج نظام ارزشی عمدتا غیر بازده است.

و از سویی، هدف تفهیم چرخه صنایع فرهنگی است که تمام زندگی کودک و نوجوان امروز ما را در بر گرفته چون شخصیت ها و مضامینی در این صنایع طراحی و تولید می شوند که به عنوان یکی از عمیق ترین کنش های فرهنگی هنری قلمداد می‌شود ولی نظام فرهنگی به آن کمتر توجه کرده است.

در این نمایشگاه که برای بازدید از آن برای عموم شهروندان آزاد است ترکیبی از هنر، رسانه، خلاقیت و انواع دیتاها و.. در معرض دید مخاطبان و علاقه مندان قرار داده شده است. این نمایشگاه همه روزه از ساعت  ۸ صبح تا ۲۰ پذیرای همه مردم است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha