بارندگی‌ها در مراغه ۴۰ درصد افزایش یافت

مراغه- ایرنا- معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه میزان بارندگی‌های ثبت شده در این شهرستان از ابتدای مهر امسال را ۱۵۶ میلی متر اعلام کرد و گفت: در سال آبی جاری بارندگی‌ها در این شهرستان ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزیش یافته است.


سید علی موسوی روز سه شنبه در جلسه حفاظت منابع آب شهرستان مراغه افزود: بارنگی های این شهرستان در مقایسه با میانگین طولانی مدت ۵۰ ساله بیش از ۳۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: متوسط بارندگی‌های سالانه در شهرستان مراغه ۳۲۰ تا ۳۵۰ میلیمتر است که از این میزان نزدیک به ۵۰ درصد از ابتدای سال زرعی محقق شده است.

به گفته فرماندار شهرستان ویژه مراغه، بیشترین میزان بارنگی در این شهرستان به صورت بارش برف اتفاق افتاده است.

موسوی افزود: مراغه رکوردار بارندگی‌های پاییز و زمستان در آذربایجان شرقی است و بارش‌های ۲ روز گذشته ۱۳ میلیمتر گزارش شده است.

وی با بیان اینکه امسال از طریق سد علویان ۳۷ میلیون متر مکعب آب کشاورزی و زراعی در شهرستان‌های مراغه و بناب توزیع شده افزود: آب سد علویان نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

فرماندار مراغه تاکید کرد: با وجود بارش های بسیار خوب روزهای اخیر مردم باید در مصرف آب شرب و کشاورزی صرفه‌جویی را اولویت قرار دهند.

موسوی به اهمیت حفاظت از منابع آبی اشاره کرد و افزود: توجه به موضوع آب و اهمیت آن در زندگی باید در اولویت همه قرار گیرد و نسبت به حفاظت از منابع آبی اقدامات لازم انجام شود.

وی تاکید کرد: با توجه به کمبود نزولات جوی و بارش‌ها در سال های اخیر به ویژه در اوایل سال جاری ، منابع آب به ویژه در پشت سد علویان با کاهش روبرو شده بود که مشکلات عدیده‌ای در تامین آب شرب و کشاورزی ایجاد کرد.

وی بیان کرد: خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد بارش برف در شهرستان هستیم و امیدواریم بارش های برف ادامه دار باشد اما همچنان صرفه‌جویی در مصرف آب ضروری است.


بارندگی‌ها در مراغه ۴۰ درصد افزایش یافت
مدیر امور آب شهرستان مراغه نیز در این جلسه گفت: با توجه به‌ بارش های چند روز گذشته پیش بینی می شود شرایط نرمال در بهمن و اسفند ماه شاهد باشیم و در فروردین و اردیبهشت سال آینده فراتر از نرمال پیش بینی می شود.

عبدالله فرمانی افزود: بیشترین میزان بارش در روزهای اخیر در سطح استان مربوط به شهرستان مراغه با ۱۵۶ میلی متر است.

وی ادامه داد: میانگین بارش دراز مدت ۳۲۲ میلی متر در طی چهار ماه اخیر بوده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha