گفت وگوی حماس با مقامات الجزایر درباره پایان دادن به اختلاف‌های فلسطینی‌ها

تهران - ایرنا - سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ( حماس ) از سفر نمایندگان این جنبش به الجزایر در پی دعوت « عبدالمجید تبون » رئیس جمهوری این کشور برای دستیابی به توافق ملی گروه های فلسطینی و گفت و گوی آنها با مقامات الجزایر درباره پایان دادن به اختلاف‌های فلسطینی‌ها خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «حماس»، «عبدالطیف القانوع» سخنگوی این جنبش امروز (سه شنبه) گفت:  بر اساس دعوتنامه‌ای که از سوی رئیس جمهور الجزایر به «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس ارسال شده بود، هیاتی از این جنبش به سرپرستی «خلیل الحیه» و «حسام بدران» دیروز به الجزایر سفر کرد.  

وی اظهار داشت: هیات حماس در نشستی با برادران الجزایری و با حضور «محمد عثمان» نماینده جنبش در آنجا درباره راه‌های تحقق وحدت ملی و پایان دادن به اختلاف‌های فلسطینی گفت و گو کرد.  

سخنگوی حماس اضافه کرد که برای تکمیل گفت و گوها جلسه دیگری برگزار خواهد شد.  

القانوع گفت: حماس از نقش الجزایر در حمایت از آرمان فلسطین و میزبانی سخاوتمندانه از گروه‌های فلسطینی و علاقه شدیدش برای برای دستیابی به آشتی و پایان دادن به وضعیت تفرقه [ بین گروه های فلسطینی ] قدردانی می‌کند.  

وی افزود که الجزایر بار دیگر بر آمادگی تمام و کمال خود برای دستیابی به وحدت ملی فلسطین تاکید می‌کند و این را یک موقعیت راهبردی محکم و ضروری در این مرحله خطرناک که گریبانگیر آرمان فلسطین شده است، می‌داند. 

شبکه العالم دیروز به نقل از منابع ویژه خبر داد که جنبش حماس دیدگاه کاملی درباره مصالحه گروه‌های فلسطینی به الجزایر ارائه کرده است. 

این منابع گفتند که «دیدگاه حماس مبتنی بر شماری از اصلاحات در وضعیت داخلی فلسطین است». 

به گفته این منبع، این دیدگاه همچنین شامل سازماندهی مجدد سازمان آزادی‌بخش فلسطین و برگزاری انتخابات در داخل و خارج ز این کشور است. 

منابع مذکور خاطر نشان کردند که حماس در این دیدگاه، تأکید کرده است که آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط است. 

در همین ارتباط، «منیر الجاغوب» رئیس دفتر رسانه‌ای جنبش فتح روز یکشنبه از ورود نمایندگان شش گروه فلسطینی به الجزائر برای مذاکره با یکدیگر خبر داد. 

او گفت که هیأت فتح به ریاست «عزام الاحمد» و با حضور «دلال سلامه» و «محمد المدنی» از اعضای کمیته مرکزی به الجزائر رفته‌اند. در این گفت‌وگوها «فایز ابوعطیه» سفیر فلسطین در الجزائر نیز حضور دارد. 

جنبش فتح، جنبش حماس، جهاد اسلامی فلسطین، جبهه مردمی، جبهه دموکراتیک و جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، گروههایی هستند که قرار است در راستای حل اختلافات میان خود به گفت‌وگو بنشینند. 

ایده برگزاری این گفت‌وگوها در جریان دیدار «عبدالمجید تبون» رئیس‌جمهور الجزائر با «محمود عباس» در تاریخ ششم دسامبر سال گذشته مطرح و در خصوص آن توافق شد. چند روز پس از سفر محمود عباس، یک هیأت حماس نیز به ریاست «سامی ابو زهری» به الجزائر رفت و با مقامات این کشور به گفت وگو نشست. اسماعیل هنیه پیش از این گفته بود که حماس هیچ پیش شرطی برای برگزاری این گفت‌وگوها ندارد. 

محافل الجزائری امید دارند که با نشست گروههای فلسطینی رو در روی یکدیگر، گام بزرگی در راستای حل اختلافات و رسیدن به راه‌حل‌های قابل اجرا، برداشته شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha