۲۸ دی ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۶
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84618055
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مخالفت بیش از ۴۰ درصد فنلاندی ها با عضویت در ناتو

تهران-ایرنا- نظرسنجی جدید یک روزنامه فنلاندی نشان می دهد که بیش از ۴۰ درصد از شهروندان فنلاندی مخالف عضویت این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.

به گزارش ایرنا، نظرسنجی موسسه افکار سنجی «کانتار تی ان اس» که به سفارش روزنامه هِلسینگین سانُمات (Helsingin Sanomat) انجام شده است، نشان می دهد ۴۲ درصد از فنلاندی ها گفته اند با عضویت کشورشان در ائتلاف ناتو مخالفت هستند.

در مقابل، ۲۸ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی گفتند که خواستار عضویت فنلاند در ناتو هستند که ۹ درصد نسبت به نتایج نظرسنجی  سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است و بر اساس میانگین نظرسنجی های انجام شده این روزنامه، بالاترین رقم تاکنون بوده است.

در این نظرسنجی، تعداد پاسخ دهندگانی که گفته اند درباره عضویت یا خودداری از عضویت فنلاند به ائتلاف ناتو تردید دارند، ۳۰ درصد بوده است.

نظرسنجی این روزنامه فنلادی در فاصله زمانی ۳ تا ۹ ژانویه (۱۹-۱۳ دی) و با مشارکت یکهزار و سه نفر از شهروندان فنلاندی ۱۸ تا ۷۹ ساله انجام شده است.

بر اساس گزارش شبکه چهار تلویزیون سوئد هم، نظرسنجی شرکت «سیفو» در این کشور نشان می دهد که ۶۶ درصد از جمعیت این کشور بر این باورند که دولت شان باید در قبال ایده عضویت در ناتو باز عمل کند.

بعلاوه ۳۵ درصد از جمعیت سوئد خواستار عضویت در ناتو و ۳۳ درصد مخالف آن هستند.

نظرسنجی مشابهی که در سال ۲۰۱۸ انجام شده بود نشان می دهد که ۳۱ درصد از سوئدی ها علاقه مند به عضویت در ناتو و ۴۸ درصد مخالف آن هستند.  

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هفته پیش گفت این ائتلاف در همه ابعاد، همکاری و روابط نزدیکی با سوئد و فنلاند دارد و در صورتی که در این کشورها در این زمینه تصمیم گیری شود، از عضویت فوری آنها در ناتو استقبال می شود.

وزارت امور خارجه روسیه پیشتر هشدار داده بود پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، پیامدهای سیاسی و نظامی جدی خواهد داشت و از طرف مسکو بی پاسخ نخواهد ماند.

 به گزارش راشاتودی ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در این زمینه  گفت تلاش های مداوم ناتو برای کشاندن چنین کشورهایی به مدار منافع و سیاست های فرصت طلبانه اش، از سوی روسیه نادیده گرفته نمی شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha