استاندار سمنان: دسترسی به کتاب برای بهبود سرانه مطالعه در استان بیشتر شود

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان تاکید کرد: متوسط سرانه مطالعه در استان که پایین‌تر از میانگین کشوری است، از طریق برنامه‌ریزی و ارایه راهکارهای عملی برای دسترسی آسان شهروندان به کتاب در هر مکانی بهبود یابد.

به گزارش ایرنا، سیدمحمدرضا هاشمی روز سه شنبه در سومین نشست انجمن کتابخانه های عمومی استان سمنان در سالن جلسات غدیر استانداری افزود: درصد سرانه مطالعه در استان پایین تر از میانگین کشوری است که باید به صورت ویژه اقدامات مناسب در راستای بهبود این سرانه در دستور کار قرار گیرد.

وی یادآور شد: دسترسی عموم مردم استان سمنان به کتاب در راستای افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی، با اقدامات مناسب و مطلوب تسهیل شود.

استاندار سمنان با اشاره به اینکه دسترسی مردم به کتاب در ادارات، مکان های عمومی، مراکز خرید، مطب پزشکان و سایر اماکن پرتردد باید تسهیل شود، افزود: از ظرفیت دهیاری ها نیز برای راه اندازی کتابخانه در روستاهای فاقد کتابخانه استفاده شود تا ارتقاء سرانه مطالعه در استان محقق شود.

هاشمی گفت: کتاب هایی که در دستگاه های اجرایی استان سمنان وجود دارند و مازاد محسوب می شوند، شناسایی، احصاء و به کتابخانه های عمومی سطح استان اهدا شود.

وی  کتابخانه سیار را از دیگر موارد لازم در حوزه کتاب و کتابخوانی در استان عنوان و اضافه کرد که این موضوع نیز باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد تا مناطقی که از کتابخانه عمومی بی نصیب هستند، به کتاب دسترسی آسان پیدا کنند.

هاشمی با اشاره به اینکه درصد باسوادی استان از میانگین کشوری بالاتر است، ابراز داشت: کتابخانه های دولتی، مشارکتی و خودگردان استان شناسایی و فهرست این کتابخانه ها برای استفاده عموم مردم و در راستای تسهیل سازی دسترسی آنها به کتاب، اطلاع رسانی شود.

استاندار سمنان یادآور شد: نیم درصد حق و سهم کتابخانه های عمومی استان از شهرداری ها باید پراخت شود و شهرداری ها مکلف به پرداخت این سهم طبق قانون هستند.

استان سمنان بیش از ۷۰ باب کتابخانه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha