هدف تعرفه‌های جدید برق نهادینه‌سازی مصرف بهینه است

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: هدف تعرفه‌های جدید برق نهادینه‌سازی مصرف بهینه در بین مشترکان و نیز پایداری انرژی برای نسل‌های آینده است.

«آرش کردی» روز سه‌شنبه در حاشیه برگزاری نهمین کنفرانس منطقه‌ای سیرد ایران که در محل پژوهشگاه نیرو برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اجرای طرح تعرفه‌های جدید علاوه بر اصلاح رفتارهای مصرفی مشترکان گام مهمی در حفاظت از محیط زیست است زیرا با کاهش مصرف در بخش خانگی از میزان مصرف سوخت توسط نیروگاه‌ها کاسته شده و به این ترتیب محیط زیست از آلاینده‌ها حفاظت خواهد شد.

وی در باره منابع مالی که قرار است در قالب مشوق به مشترکان کم مصرف داده شود، اظهار داشت: منابع لازم از محل صرفه جویی که این طرح برای صنعت برق به همراه خواهد داشت، تامین می‌شود؛ همچنین این منابع از محل سرمایه‌گذاری که دیگر قرار نیست برای ساخت نیروگاه انجام شود تامین خواهد شد.

مدیرعامل توانیر در این باره افزود: اگر قرار باشد برای تامین نیاز مشترکان پرمصرف در ساعت‌های محدود که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت در سال است نیروگاه احداث شود، سرمایه‌گذاری سنگینی باید صورت گیرد حال اگر با اعمال این تعرفه‌ها که هدف آن اصلاح رفتارهای غلط مصرفی است نیازی به احداث نیروگاه جدید نباشد یعنی این سرمایه گذاری سنگین صرفه جویی خواهد شد و از محل آن منابع مشوق ها تامین خواهد شد.

کردی ادامه داد: در حال حاضر بیشتر مشترکان که ۷۵ درصد و کمی بیشتر هستند، الگوی مصرف را رعایت می کنند و براین اساس تدوین الگوی مصرف طبق نیاز مصرفی مردم انجام شده و این موضوع که بیشتر مردم درست مصرف می‌کنند، مبنای کار قرار گرفته است.

رعایت عدالت در تخصیص یارانه

وی گفت: در عین حال کسانی هستند که بیشتر از الگو مصرف می‌کنند. این دسته از مشترکان در پله های مختلف قرار دارند؛ برخی یک برابر و برخی ۱.۵ برابر و برخی ۲ تا ۳ برابر الگو برق مصرف می کنند که اعداد آنها براساس این روند، از ۷۵ درصد خیلی بالاتر است بنابراین معنا ندارد که ما به کسانی که بیش از حد درحال مصرف هستند و الگو را رعایت نمی کنند به همان میزان یارانه بدهیم که به کسانی که الگو را رعایت می کنند.

مدیرعامل توانیر ادامه داد: بنابراین طرح به شکلی تدوین شد که یارانه یا قیمت برای کسانی که الگو را رعایت می کنند تقریبا تغییر محسوسی نداشته باشد بلکه این امکان فراهم شد تا کسانی که الگو را رعایت کرده و حتی پایین تر هم مصرف دارند، تشویق شوند یعنی بیش از سه برابر آن چیزی که به ازای یک واحد می پردازند، تشویقی دریافت خواهند کرد.

کردی افزود: شرایطی فراهم خواهد شد که بیشتر مردم از مزیت این مشوق‌ها برخودار شوند و تشویق ها هم برای همین بخش است؛ طبیعی است که کسانی که به هرحال خارج از سطح استاندارد برق مصرف می‌کنند و به لحاظ عددی هم تعداد زیادی نیستند اما میزان مصرف آنها بالا است از یارانه ها برخوردار نشوند.

۲ درصد مشترکان بالاترین میزان مصرف را دارند

وی خاطر نشان ساخت: در بخش خانگی کسانی که بسیار بالاتر از الگو برق مصرف می کنند، تنها ۲ درصد هستند؛ کسانی که بیش از الگو مصرف می کنند بالای ۲۰ تا ۲۵ درصد هستند، ولی ۲ درصد پرمصرف مورد اشاره، نزدیک به ۱۰ درصد مصرف بخش خانگی را به خود اختصاص داده‌اند؛ به عنوان مثال در تهران که در فصل گرم میزان مصرف ۳۰۰ کیلووات درماه است، کسانی هستند که بالای ۶ تا ۷ هزار کیلووات مصرف دارند.

مدیرعامل توانیر گفت: هدف این طرح سامان دادن مصرف انرژی در کشور است تا مردم رویه ای را در پیش بگیرند تا محدودیت ایجاد نشود و میزان افزایش به شکلی خواهد بود تا پرمصرف ها تشویق  به کم مصرفی شوند.

کردی افزود: برای اطلاع یافتن مردم از میزان مصارف خود الگویی طراحی شده تا همه بتوانند از طریق تلفن همراه خود با کمترین مشکل میزان  و نوع مصرف خود را بدانند و نرم افزار «برق من» این کار را انجام خواهد داد و همه مشترکان از این مزیت برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: این طرح به سود خود مردم و صنعت برق است.

بر اساس مصوبه هیات وزیران، بهای برق مشترکان کم مصرف (در سقف مصرف ۵۰ درصد الگوی مصرف) تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی برابر صفر محاسبه می‌شود.

تعرفه‌های برق مصارف خانگی مشترکان کمتر از الگوی مصرف بر اساس تصویب نامه سال ۱۳۹۷ هیات وزیران تعیین می‌شود.

همچنین تعرفه برق مشترکان خانگی با مصرف بالاتر از الگوی مصوب برای مصارف کمتر از الگو بر اساس جدول فعلی، مازاد بر آن تا ۱.۵ برابر، تا ۲ برابر و مصارف بیش از ۲ برابر به ترتیب با ضریب (۱.۵)، (۲.۵) و (۳.۵) برابر هزینه تأمین برق (متوسط نرخ قراردادهای خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های حرارتی دو سال گذشته به علاوه هزینه نقل و انتقال برق (ترانزیت) و هزینه سوخت با تعرفه نیروگاهی) محاسبه و دریافت می‌شود.

در محاسبه صورت‌حساب برق ماه‌های گرم برای مشترکان مشمول این مصوبه جز در مناطق گرمسیر یک و سایر مناطق گرم، به ترتیب ضریب نیم و هشت دهم اعمال می‌شود.

با هدف تشویق مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند و مصرف خود را در ماه‌های گرم نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش می‌دهند، به میزان کاهش مصرف نسبت به الگوی مصرف یا مصرف دوره مشابه سال قبل (هر کدام کمتر باشد)، پاداش صرفه جویی معادل هزینه تامین برق پرداخت می‌شود.

اعمال ضریب ۲ برای پاداش صرفه‌جویی در ساعت‌های اوج بحرانی بلامانع است و برای فرهنگ‌سازی و تشویق به کاهش مصرف، وزارت نیرو مجاز به تعیین و اعمال تشویق (پرداخت پاداش) بیشتر یا اهدای جوایز است.

برای خانوارهای دارای بیش از یک واحد مسکونی، مجموع مصارف واحدهای مزبور (بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نیرو)، برای تشخیص پله مصرف و محاسبه صورت‌حساب مبنای عمل قرار می‌گیرد.

با هدف اطلاع مشترکان از میزان مصرف و ایجاد زمینه اصلاح مصرف برق، ساز و کار لازم به گونه‌ای طراحی و اجرا شود که مشترکان امکان پیش‌بینی و انتخاب پله مصرفی خود را داشته باشند. وزارت نیرو مجاز است برای مشترکانی که سطح مصرف انتخابی خود را مراعات کنند پنج درصد تشویق اعمال کند.

تعرفه برق مصارف اشتراکی، عمومی (به‌جز مصارف مشمول معافیت قانونی، مراکز نیکوکاری و خیریه و مراکز بهزیستی و نگهداری جانبازان، معلولان، سالمندان، کودکان و غیره) و سایر مصارف (شامل مصارف تجاری) به ترتیب با ضریب یک و ۱.۵ برابر هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

تعرفه برق مصارف پمپاژ آب بر اساس تعرفه‌های جاری محاسبه و دریافت می‌شود. در صورت تجاوز از قدرت مجاز، شرکت‌های برق نسبت به محدود کردن مصرف اقدام و مصارف مازاد معادل هزینه تأمین برق محاسبه و دریافت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha