نخستین خودروی خرج گذاری چال های انفجاری ایران در یزد رونمایی شد

یزد- ایرنا - نخستین خودروی خرج گذاری « چال های انفجاری» (emulsion truck) ایران در یک شرکت دانش بینان یزد با نصف قیمت مشابه خارجی امروز( سه شنبه ،۲۸ دیماه) با حضور معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسوولان در این استان رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، علی خیرالدین در آیین رونمایی یادشده گفت: این خودرو با همکاری یکی از شرکت های دانش بنیان معدنکاری ایرانیان در یزد تولید شد و در معدن کاربرد دارد، قبلا از خارج وارد می شد که در حال حاضر واردات آن ممکن نیست و   با نصف قیمت مشابه خارجی از سوی یکی از شرکت های دانش بنیان استان یزد تولید شد که این موضوع جای افتخار دارد.

وی  افزود: تولید کننده قیمت خودروی موجود در بازار را  ۱۴ میلیارد تومان اعلام کرد که از سوی شرکت دانش بنیان یزد هم اکنون با هفت میلیارد تومان تولید شده است.

نخستین خودروی خرج گذاری چال های انفجاری ایران در یزد رونمایی شد

مدیرعامل شرکت دانش بنیان یادشده هم گفت: بر روی خودرو ، یک دستگاه با چهار مخزن نصب شد که مواد منفجره معدنی در آن ریخته می شود  و  مخازن  آن تمام استیل و طبق استانداردهای لازم ساخته شد.

رضا دهقان اظهار کرد: حدود  یکسال و سه ماه پروسه تحقیق و بررسی برای ساخت  خودرو طول کشید و به مدت ۹ ماه مراحل تولید، آزمایش آن انجام شد که  ۳۰ نفر در ساخت آن همکاری داشتند.

دهقان ادامه داد: نمونه آمریکایی خودرو یاد شده حدود ۱۲ سال قبل وارد کشور شد که بعد از تحریم ها دیگر این دستگاه وارد ایران نشد و واردات آن نیز ممنوع اعلام شد.

وی افزود: شرکت تحت مدیریت او برای ساخت این خودرو مجوزهای لازم را از مراجع مربوط دریافت کرد، هم اکنون سالانه قادر به ساخت ۱۰ دستگاه خودرو در این زمینه هستیم.

دهقان تصریح کرد: ساخت این تعداد خودرو  تقربیا پنج میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد که برای  ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر غیرمستقیم در استان شغل ایجاد می کند.

 همچنین مرکز توسعه فناوری نوین معدنکاری ایرانیان امروز با حضور معاون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از کارشناسان این حوزه و مسئولان محلی در پارک علم و فناوری یزد راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا، خیرالدین در مراسم افتتاح مرکز یادشده افزود: پارک علم و فناوری استان یزد دومین پارک با سابقه کشور و یکی از مراکز بسیار توانمند با تعداد زیادی از واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان است که در استان فعالیت دارد.

به گفته وی  مرکز توسعه فناوری های نوین معدنکاری در یزد جزو  نخستین شرکت‌هایی است که امروز در کشور راه اندازی شد. 

یزد با داشتن ۵۰۰ معدن بزرگ، کوچک و ۵۰ نوع اندیس معدنی پس از کرمان دومین استان معدنی ایران است و میزان ذخیره شناسایی شده آن حدود ۲ میلیارد تن تخمین زده می شود.

تعداد تعداد شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری  استان یزد ۳۳۰ شرکت و  شرکت‌های دانش بنیان ۱۰۰ مورد است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha