شهروندان خراسان شمالی ۲۲۶ هزار جلد کتاب به امانت گرفتند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: شهروندان استان در ۹ ماه سال جاری ۲۲۶ هزار جلد کتاب از کتابخانه‌ها به امانت گرفتند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۲ بر ابر رشد دارد.

مهدی آریان روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا امانت کتاب در این استان را کاهش داده بود گفت: با بازگشایی کتابخانه های عمومی امانت کتاب از کتابخانه ها رشد داد، در ۹ ماه پارسال اعضای کتابخانه های عمومی استان ۱۸۵ هزار جلد کتاب به امانت برده بودند.

وی تعداد اعضای کتابخانه های عمومی این استان را ۴۱ هزار نفر عنوان کرد و افزود: تعداد عضویت نیز در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶ درصد رشد یافته است.

آریان تعداد کتابخانه های این استان را ۷۶ باب عنوان کرد و اظهار داشت: ۸۹۶ هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها وجود دارد که تعداد کتاب نیز در این بازه زمانی هفت درصد رشد دارد.

به گزارش ایرنا خراسان شمالی قبل از شیوع ویروس کرونا با بیش از ۶۰ هزار عضو از نظر شمار اعضای کتابخانه‌های عمومی و نیز شاخص امانت‌گیری کتاب رده سوم کشور را به دست آورده بود.

علت کاهش اعضا و امانت کتاب در مقایسه با سال های گذشته شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها در بازگشایی کتابخانه ها و رفت و آمد ها بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: در دوران شیوع کرونا طرح امانت کتاب با پیک نیز اجرا شد که متقاضیان به صورت تلفنی کتاب های خود را درخواست می کردند و فعالیت های فرهنگی نیز به صورت مجازی انجام شد که ارتباطات قطع نشود.

 همواره کتاب های موجودی در کتابخانه های عمومی استان از نظر فرسوده بودن وجین و کتاب ها پر استقبال و تازه نشر جایگزین می شود.

آریان افزود: هم اینک هفت پروژه در حال است که پروژه کتابخانه عمومی رویین، شوقان، سنخواست، تیتکانلو ، ایور، کشانک، و پروژه آمفی تئاتر مرکزی شیروان است که از ۱۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز دارند که با تامین اعتبار به فضای کتابخانه های عمومی استان افزوده خواهد شد.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha