برگزیدگان «جلال» رها نمی‌شوند

تهران- ایرنا- مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات گفت: وظیفه ما به عنوان برگزارکننده «جلال» گسترش دامنه این جایزه ادبی است، دامنه پیدا کردن جایزه هم در این است که وقتی برندگان معرفی شدند، آن را رها نکنیم و وظیفه رسانه‌هاست که آن را معرفی کنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی رمضانی در نشست خبری چهاردهمین دوره جایزه جلال آل احمد، ضمن تشکر از تلاش ها و توجه ها به جایزه جلال گفت: آنچه مقوم نشر ما است حوزه ادبیات است. این حوزه از بخش های پرشمار منشورات است، اگر حوزه کم رونقی باشد نویسندگان نیز به سمت آن نمی‌روند. 

وی ادامه داد: اهالی کتاب در کشور بیشتر در حوزه ادبیات هستند و در مجموع پیمایش های کشور، حوزه ادبیات را پرطرفدار می یابیم.

رمضانی علت استقبال از جایزه جلال را شرح داد و اظهار داشت: بخشی از این رویکرد به خاطر شخصیت جلال است و بخشی نیز مخاطبان هستند که حوزه ادبیات را دنبال می کنند، وظیفه ما به عنوان برگزار کننده جایزه، گسترش دامنه این جایزه ادبی است. دامنه پیدا کردن جایزه هم در این است که وقتی برندگان جایزه معرفی شدند، آن را رها نکنیم و وظیفه رسانه‌هاست که آن را معرفی کنند.

وی از اعضای هیئت علمی و دبیران جایزه تشکر کرد که در هر شرایطی از کار خود فروگذار نکردند و اصول داوری را رعایت کردند.

وی تعامل داوران با یکدیگر را بخش مهم جایزه دانست و گفت: داوران کار گسترده چند ماهه را در کوتاه ترین زمان ممکن، انجام دادند و اهتمام ویژه ای داشتند که بتوانیم امروز در خدمت شما باشیم.

کاهش کیفیت آثار ارسالی آسیب شناسی می شود

مرتضی طریقی دبیر اجرایی جشنواره نیز با اشاره به اهمیت جایزه گفت: هیئت علمی را با دقت نظر تشکیل دادیم و داوری‌ها را حتی با تاخیر انجام شد، با توجه به داوری‌هایی که در نیمه آبان انجام شد برای بعضی از گروه‌های داوری به دلیل حضور در شهرستان‌ها، شرایط اقامت آن‌ها را در تهران فراهم کردیم. آخرین جلسات داوری تا هفته پیش هم ادامه داشت. علاوه بر بخش اصلی در بخش جنبی ما ویراستاران برتر در هر بخش را به رسم معمول داوری کردیم. در همه بخش‌ها با توجه به پایش داورها، کتاب‌هایی وجود داشتند که به دلایل مختلفی نگاه‌های متفاوتی از زوایای گوناگون داشتند.
طریقی ادامه داد: اگر مشکلی ایجاد نشود اختتامیه چهاردهمین دوره جایزه جلال آل احمد ۱۲ بهمن در محل تالار وحدت برگزار خواهد شد. از همین هفته با حضور داوران آسیب شناسی‌ کاهش کیفیت آثار در هر دوره را انجام خواهیم داد.
دبیر اجرایی چهاردهمین جایزه جلال، برگزیدگان بخش ویژه این دوره جایزه را به شرح ذیل اعلام کرد:
رمان تشریف، نوشته علی‌اصغر عزتی‌پاک از انتشارات شهرستان ادب به دلیل انتخاب مقطع تاریخی خاصی که به آن توجه شده است.
حاج جلال، نوشته لیلا نظری گیلاونده در حوزه مستندنگاری از انتشارات سوره مهر.
سبز آبی، نوشته سعید تشکری، از انتشارات نیستان که به سرگذشت سادات رضوی بعد از امام رضا(ع) در ایران پرداخته است،‌ به دلیل موضوع خاص و توجه ویژه‌ای به آن مقطع از تاریخ داشته است.
سلول‌های بهاری؛ تاریخ شفاهی سلول‌های بنیادی به روایت پدر علم سلول‌های بنیادی، حسین بهاروند به دلیل موضوع علمی و شیوه ارزشمند مستندنگاری. این اثر به قلم بهنام باقری نوشته شده و انتشارات راه یار آن را منتشر کرده است.
کوهستان آتش، نوشته گلعلی بابایی از نشر ۲۷ بعثت به دلیل پژوهش بسیار ویژه‌ در حوزه مستندنگاری به عنوان برگزیده اعلام شد.
در این دوره جایزه جلال همچنین از کتاب هملت در نم‌نم باران، نوشته مرحوم اصغر عبدالهی به منظور پاسداشت نویسنده تجلیل خواهد شد.
 

رمان؛ بیشترین رسیده ها به جلال

مریم بصیری، دبیر علمی جشنواره نیز در ارتباط با کیفیت آثار جشنواره گفت: جایزه جلال شامل ۴ بخش بود که پس از تشکیل جلسات کتاب‌ها برای داوران و من ارسال شد. در بخش رمان که آثار بیش‌تر وجود داشت، تعداد جلسات داوری بیش‌تر بود. در انتخاب نامزدها فقط از روی کیفیت و مهارت نویسنده آثار انتخاب شدند. سعی کردیم با کمک داوران، بهترین کار و آثار را انتخاب کنیم. امیدواریم این انگیزه‌ای برای افراد علاقمند باشد و جشنواره‌های پربارتری در آینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: نویسندگان و منتقدین توجه کمتری به بخش نقد ادبی نشان می‌دهند. هر کس بخواهد در این حوزه ورود کند باید پیشینه ادبی داشته باشد  که تعدادشان اندک است. هر سال پژوهشگاه‌ها مسائلی‌ را مطرح می‌کنند که می‌توانند مورد نقد قرار گیرند اما عملیاتی نمی‌شود.

بصیری افزود: بیش از نویسندگان، ناشران هم از بخش نقد ادبی استقبال نمی‌کنند. البته مخاطب هم از این کتاب‌ها نمی‌خواند و نویسندگان عموما به رمان روی می‌آورند، در نتیجه بازار کار برای کتاب نقد ادبی نیست.

نامزدهای چهاردهمین دوره جایزه جلال آل احمد 
داستان بلند و رمان
بی‌نام پدر، نوشته سیدمیثم موسویان، انتشارات کتاب جمکران
پری‌کشی، نوشته علیرضا حسن‌زاده، انتشارات مروارید
پیامبر بی معجزه نوشته محمدعلی رکنی، نشر صاد
سونات لال، نوشته میترا معینی، نشر نیماژ
ماه غمگین، ماه سرخ، نوشته رضا جولایی، نشر چشمه

مجموعه‌داستان کوتاه
آماده ترور باش، نوشته علی براتی کجوان، نشر صاد
ح. دو چشم، نوشته محبوبه حاجیان‌نژاد، انتشارات سوره مهر
ساعت دَنگی، نوشته محمداسماعیل حاجی‌علیان، انتشارات سوره مهر
قدیس دیوانه، نوشته احمدرضا امیری سامانی، نشر صاد

مستندنگاری
ابوباران، نوشته زهراسادات ثابتی، انتشارات خط مقدم
بابارجب، نوشته نسرین رجب‌پور، نشر ستاره‌ها
به من دست نزن، نوشته فائضه غفارحدادی، انتشارات شهید کاظمی
داغ دلربا، نوشته میثم امیری، انتشارات خط مقدم
رضانام تا رضاخان، نوشته هدایت‌الله بهبودی، نشر مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی
همسایه‌های خانم‌جان، نوشته زینب عرفانیان، انتشارات شهید کاظمی
همه‌فن‌حریف، نوشته سیدمجتبی قافله‌باشی، سعیدحسین رفیعی و مسعود جلیلوند خسروی، انتشارات الگونگار پیشرفت

نقد ادبی

آلبر کامو در ایران، نوشته محمدرضا فارسیان و فاطمه قادری، انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد
پایداری خاموش، نوشته مهدی میرکیایی، انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی
روایت‌شناسی و نقد روایت در داستان‌های انتخابی معاصر، نوشته الهام حدادی و فرهاد درودگریان، نشر نیلوفر

هیئت داوران چهاردهمین دوره جایزه جلال آل احمد 
داوران داستان بلند و رمان: اکبر صحرایی و منصور علیمرادی و قاسمعلی فراست
داوران مجموعه‌داستان کوتاه: خسرو باباخانی و هادی خورشاهیان و یوسف قوج
داوران مستندنگاری: داوود امیریان و ابراهیم زاهدی مطلق و مهدی قزلی
داوران نقد ادبی: ابوالفضل حًری و علی کاشفی خوانساری و محمدرضا سنگری

جایزه ادبی جلال آل‌احمد، یک جایزه دولتی است که به منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در ایران پایه‌گذاری شده و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ نخستین دوره خود را در سالروز تولد آل‌احمد آغاز کرد. این جایزه از آن سال بدون وقفه ادامه داشته و هر سال هم‌زمان با سالروز تولد جلال آل احمد، با انتخاب کتاب های برگزیده به کار خود پایان می‌دهد.

در این دوره از جایزه جلال آل احمد، ۱۵۷۹ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید. ۹۰۹ عنوان اثر در بخش داستان بلند و رمان، ۲۶۰ عنوان در بخش داستان کوتاه، ۳۶۱ اثر در بخش مستندنگاری و ۴۹ اثر در بخش نقد ادبی در این دوره از جایزه بودند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha