سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

مسکو - ایرنا - کارشناسان روس، سفر دو روزه رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو را که قرار است از امروز(چهارشنبه) آغاز شود، نقطه عطفی در توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه ایران و روسیه و تقویت ستون های روابط دو کشور توصیف می کنند.

به گزارش  روز چهارشنبه  ایرنا از مسکو، آیت الله سیدابراهیم رئیس جمهوری ایران بنا به دعوت رسمی همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، امروز وارد مسکو پایتخت روسیه خواهد شد.

 به گفته کارشناسان روس سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه ستون‌های روابط تهران - مسکو را تقویت کرده و در آینده‌ای نه چندان دور نقطه‌ای روشن در روابط دو جانبه رقم  خواهد زد.

- «الکساندر پالیشوک» استاد دانشگاه دولتی روسیه و شرق شناس برجسته روس می گوید سفر ابراهیم رئیسی به روسیه که برای اواسط ماه جاری میلادی برنامه ریزی شده است، به روند توسعه روابط مسکو و تهران سرعت می بخشد.

پالیشوک که رئیس انجمن دوستی ایران و روسیه است در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: همکاری های ایران و روسیه در سال های اخیر همواره روند مثبتی داشته است و دو کشور در مسیر نزدیکی روابط و همکاری با یکدیگر در عرصه های مختلف گام برداشته اند.  

سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

این استاد دانشگاه روس با اشاره به این که ایران و روسیه دو قدرت مهم در عرصه بین المللی هستند، اظهار کرد: سران ایران و روسیه، منافع دو کشور را در توسعه روابط دوجانبه می دانند و به همین دلیل پشتیبانی مقامات ارشد دو کشور پشتوانه خوبی برای روند توسعه مناسبات است.

رئیس انجمن دوستی ایران و روسیه گفت: در چند ماه اخیر و پس از ریاست جمهوری رئیسی در ایران شاهد سرعت یافتن توسعه روابط ایران و روسیه نسبت به سابق هستیم و کارشناسان پیش بینی می کنند که با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو، روند گسترش روابط دو جانبه سرعت بیشتری خواهد گرفت.   

وی افزود: به همین دلیل سفر رئیسی به مسکو اهمیت فراوان یافته و دو طرف برای فراهم آوردن مقدمات این دیدار تلاش های گسترده ای کرده اند و انتظار بالایی از این دیدار می رود.  

یانا آدیرخایوا ایرانشناس روس نیز با اشاره به وجود همکاری های خوب بین ایران روسیه، معتقد است دو طرف ظرفیت های بالقوه به مراتب بیشتری برای توسعه همکاری در حوزه هایی چون بازرگانی، گردشگری، علوم و فناوری... دارند که سفر آیت الله رئیسی به مسکو فرصت مناسبی برای فعال کردن این ظرفیت هاست.

آدیرخایوا استاد دانشگاه دولتی "تولا" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: معتقدم سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه برای توسعه روابط مسکو و تهران اهمیت راهبردی دارد و سبب تقویت همکاری های بلندمدت بین دو کشور می شود.  

«ولادیمیر اوبیدنوف» رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در اتاق بازرگانی و صنایع این کشور معتقد است که سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور کمک می کند و مذاکرات وی با پوتین گام مهمی برای تعمیق همکاری ها بین دو کشور خواهد بود.

 اوبیدنوف در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، با اشاره به سفر آتی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو و با بیان اینکه این سفر اهمیت فراوان دارد، اظهار کرد: روابط ایران و روسیه در اجلاس تاشکند (دیدار سران ایران و روسیه) در سال ۲۰۱۳میلادی تحرک تازه یافت و به سطح مشارکت راهبردی رسید. مذاکرات آتی سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایران و روسیه در مسکو گام مهم دیگری در مسیر توسعه و تعمیق همکاری های دو کشور خواهد بود و ما این انتظار را از دیدار رئیسی از مسکو داریم.  

سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

 مقام روس گفت: دیدار ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران از مسکو برای توسعه مشارکت راهبردی دو کشور اهمیت فراوان دارد و بدون شک مسائلی که در دستورکار مذاکرات پوتین و رئیسی قرار دارد برای دورنمای همکاری های دو کشور نقش کلیدی دارند.  

کنستانتین سیوکوف رئیس مرکز مطالعات ژئوپلیتیک روسیه نیز معتقد است که دیدار قریب الوقوع آیت الله سید ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری ایران و روسیه در مسکو، آثار و نتایج مثبت برای خاورمیانه و قفقاز بدنبال خواهد داشت و سبب افزایش همکاری های منطقه ای می شود.

کنستانتین سیوکوف در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو تصریح کرد: ایران و روسیه مسئولیت ویژه ای برای تامین و حفظ ثبات و امنیت منطقه برعهده دارند و تلاش می کنند تا نقش مثبت در این عرصه ایفا کنند.  

 وی ادامه داد: بخش مهمی از گفت وگوهای رئیسی و پوتین به مسائل منطقه ای اختصاص دارد و مسائلی همچون وضعیت سوریه، افغانستان و اوضاع منطقه قفقاز جنوبی در دستور کار مذاکرات سران دو کشور قرار دارد.  

سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

کارشناس ارشد روس گفت: همکاری ایران و روسیه در روند حل و فصل سیاسی کشور سوریه بسیار سودمند بود و این تعامل نمونه ای از همکاری موفق برای تامین ثبات منطقه است.  

به گفته کارشناس امور ژئوپلیتیکی روسیه، همکاری این دو قدرت بزرگ منطقه می تواند در حل و فصل مسائلی همچون افغانستان و قفقاز و مساله یمن هم مفید باشد.

سیوکوف خاطرنشان کرد که به همین دلیل هماهنگی بیشتر مسئولان ایران و روسیه اهمیت فراوان دارد و سفرهای سران و مقامهای عالیرتبه دو کشور بهترین راه برای افزایش هماهنگی اقدامات دو کشور بویژه برای حل و فصل مناقشات است.

  «آندره سیدروف» رئیس دانشکده سیاست جهانی دانشگاه دولتی مسکو (ام. گ. او) بزرگترین دانشگاه روسیه معتقد است که سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی به مسکو، به روابط ایران و روسیه و همکاریهای دو کشور تحرکی تازه خواهد بخشید.

 سیدوروف  در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انتظار می رود در این سفر،  اسناد و تفاهم نامه هایی در حوزه همکاری های دوجانبه در زمینه های گوناگون امضا شود، گفت: معمولا سفرهای سران کشورها در کانون توجه افکار عمومی قرار دارد و سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در این رابطه استثنا نیست و به همین دلیل مقدمات آن به دقت برنامه ریزی شده است.

سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

رئیس دانشکده سیاست های جهانی دانشگاه دولتی مسکو تصریح کرد که دیدار رئیسی از مسکو در شرایط روابط عالی بین ایران و روسیه برگزار می شود و سران دو کشور امیدوارند تا سطح روابط دوجانبه و همکاریها در حوزه های مختلف را ارتقاء بخشند.  

عضو شورای روابط بین اقوام که زیر نظر دفتر ریاست جمهوری روسیه فعالیت می‌کند، گفت دیدار آتی سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه آثار و نتایج قابل توجهی در تقویت روابط دو کشور خواهد داشت.

«اسماعیل شعبانف» با اشاره به دیدارها و تماس های تلفنی روسای جمهوری ایران و روسیه در ماه های اخیر در این تماس ها، دو طرف درخصوص همکاری های ایران و روسیه در حوزه های مختلف و برخی مسائل مهم بین المللی و منطقه ای گفت و گو کردند.   

سفر رئیسی به مسکو، تقویت ستون‌های روابط ایران-روسیه

شعبانف با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از کشورهای توانمند منطقه و خاورمیانه است، اظهار داشت: این موقعیت و توانایی ایران، اهمیت روابط با آن برای روسیه را دوچندان می کند و به همین دلیل مقام های روس برای سفر رئیس جمهوری ایران و فراهم آوردن مقدمات این سفر آماده شده و دو طرف برای این منظور تلاش گسترده ای کرده اند.

به گفته مقام روس، سفر رئیسی به مسکو در مرکز توجه افکار عمومی جهان قرار خواهد داشت و رسانه های روسی و خارجی برای این سفر آماده شده اند.    

سفر رئیسی به مسکو فردا چهارشنبه

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد: در مذاکرات ۱۹ ژانویه(۲۹ دی)، بین ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران در مورد برجام و اجرای پروژه های مشترک اقتصادی و موضوعات بین المللی گفت وگو می شود.

 به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پوتین و رئیسی درخصوص مساله اجرای برنامه جامع اقدام مشترک درباره برنامه هسته ای ایران (برجام) گفت و گو و تبادل نظر می کنند.  

در بیانیه کرملین گفته شده است: قرار است در دیدار سران ایران و روسیه، همه مسائل مربوط به همکاریهای دوجانبه ازجمله اجرای طرح های مشترک در عرصه های اقتصادی و بازرگانی و موضوعات مهم بین المللی و منطقه ای بررسی شود.

علاوه بر این در این مذاکرات، مساله برجام مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری نیز امروز اعلام کرد که رئیس جمهور کشورمان به دعوت رسمی همتای روس خود و در راستای گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، فردا چهارشنبه عازم روسیه خواهد شد.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی در سفر به مسکو با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه دیدار خواهد کرد.

حضور و سخنرانی در نشست عمومی مجلس دوما، دیدار با ایرانیان مقیم روسیه و نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی روس، بخشی از برنامه‌های رئیس جمهور در این سفر ۲ روزه است.

وزرای امور خارجه، نفت و امور اقتصادی و دارایی دکتر رئیسی را در این سفر همراهی خواهند کرد.

آیت الله رئیسی پیش از این و در راستای رویکرد دولت سیزدهم برای افزایش حداکثری ارتباط با همسایگان و کشورهای منطقه، به تاجیکستان و ترکمنستان سفر کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود دیدار رئیس جمهوری ایران از مسکو رویداد بسیار مهم است. باید تماس های سیاسی بین تهران و مسکو ازسرگرفته شود.

وی با یادآوری اینکه همه گیری کرونا، مانعی برای دیدارها و سفر هیات های دو کشور شده است، ادامه داد: ولادیمیر پوتین و سید ابراهیم رئیسی روسای جمهوری روسیه و ایران چندین تماس تلفنی داشتند.

وزیر خارجه روسیه گفت: در دیدار سران ایران و روسیه، همه مسائل دستور روابط ایران و روسیه مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha